- Vasárnap lesz pedagógusnap: hagyományosan e napon köszöntik a köz- és felsőoktatásban dolgozókat. Több pedagógus és civil szervezet demonstrációt szervezett vasárnap délutánra a köz- és felsőoktatás átalakítása elleni tiltakozásul. A szakminiszter a héten azt mondta: soha nem álltak még ilyen közel a pedagógus-életpályamodell bevezetéséhez.
Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere a pedagógusnap alkalmából tartott csütörtöki budapesti ünnepségen célként jelölte meg, hogy növekedjen a presztízse annak a hivatásnak, amely a jövő nemzedékeivel foglalkozik, és kiszámítható életpályája legyen mindenkinek, aki az állam szolgálatában áll, így az óvodapedagógusoknak, általános és középiskolai tanároknak, egyetemi oktatóknak, de a közigazgatásban dolgozóknak is. Hangsúlyozta: ezt az életpályát a biztonságnak, az igazságosságnak és a méltányosságnak kell jellemeznie. A miniszter szólt arról, hogy a nagy ellátó rendszerek átalakítása számos érdeksérelemmel is jár, de a lényeg az, hogy minél több diák tudjon nagyobb eséllyel elindulni az életben, kevesebb legyen az iskolaelhagyó tanuló és a diplomás munkanélküli, valamint többen legyenek, akik visszatérnek az országba, mert tudják, hogy "itt van rájuk szükség".
Nyolc pedagógus- és civil szervezet ugyanakkor vasárnap demonstrációt tart az Emberi Erőforrások Minisztériuma előtt a köz- és felsőoktatás átalakítása és köznevelési törvény elleni tiltakozásul. Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke pénteken sajtótájékoztatón azt mondta: azt látják, hogy azok a rendelkezések, törvények, amelyek az oktatás területén születtek, nem abba az irányba viszik az országot, amelyet korábban a kormány meghatározott, azaz a gazdasági és társadalmi felemelkedés felé. Szórólapjuk szerint a köznevelési törvény szeptemberi életbelépése állandósuló forráskivonást, a gyerekek számára már az óvodáskortól nehezedő feltételeket, a nehéz helyzetben lévők végleges leszakadását jelenti.
A demonstráción a PDSZ mellett képviselteti magát a Szülői Hálózat, az Oktatói Hálózat, a Hallgatói Hálózat, a Hálózat a Tanszabadságért, a Humán Platform, a Középiskolai Hálózat és a Liga.
A Pedagógusok Szakszervezete szerint az elmúlt évtizedek legnehezebb tanévét tudhatják maguk mögött. Állásfoglalásukban azt írták: a törvényes nyomásgyakorlás legerősebb eszközéről nem mondanak le, de még mindig úgy ítélik meg, hogy csak a tárgyalások vezethetnek eredményre. A demonstrációt értelmetlennek nevezte Hoffmann Rózsa köznevelési államtitkár is. Több szakmai szervezet támogatásáról biztosította a héten a kormány oktatáspolitikai elképzeléseit, így többek között a pedagóguskar felállítását, a pedagógus etikai kódex kidolgozását és a hároméves kortól kötelező óvodáztatás bevezetését szeptembertől. A Magyar Iskolaszék Egyesület szerint a pedagóguskar létrehozása az első lépés a rendszerváltozás óta igényként megjelenő pedagóguskamara felé. A Szívvel és Lélekkel Óvodapedagógusok Egyesülete szintén időszerűnek és lényegesnek tartja, hogy létrejön a Magyar Pedagógus Kar, és üdvözölte létrehozását a Szülői Közösségek Egyesülete is. A Közoktatási Szakértők Országos Egyesületének álláspontja szerint a tanfelügyelet szeptemberi bevezetése jelentős mértékben hozzájárul a köznevelés színvonalának javításához.
Magyarországon a pedagógusokat 1952 júniusa óta köszöntik, akkor adták át először a kiváló tanítói és tanári okleveleket az ország legjobb oktatóinak.
A köznevelésben mintegy 170 ezren dolgoznak. Az államilag elismert felsőoktatási intézményekben pedig a 2012/2013-as tanév elején 20 555-an voltak oktatói munkakörben, közülük 15 534-an teljes munkaidőben.