A porból sikerült felemelni a környezetvédelmi politizálás hazai és nemzetközi tekintélyét

Belföld - 2007-04-19

A porból sikerült felemelni a környezetvédelmi politizálás hazai és nemzetközi tekintélyét. Az elmúlt négy évet a hazai környezetügy történetének eredményes szakaszai közé sorolják majd, hiszen az ország sokkal gyorsabban haladt előre ezen a területen, mint a legtöbb ügyben - összegzi tevékenységét Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter, aki hamarosan leköszön a tárcavezetői pozícióról.

A zöld tárca vezetője szerint bár a környezetügyben hatalmas a "onfliktus-potenciál" ő maga soha nem a konfliktusok gerjesztését, hanem azok megoldását tekintette fontosnak. Mint a közigazgatásban mindenütt, kevesebb lett a pénz a környezetvédelmi kormányzásban is, az elvégzett feladatok sora mégis hosszú, "az ügyek sokasága beteríti az asztalt".

    "Tisztességesen ledolgozott évek alatt megoldottam, ami megoldható volt."- összegzi mintegy négy éves miniszteri tevékenységét Persányi Miklós, aki megjegyezte: "nem természetes létformája a miniszterség az embernek". A 2003 májusától tartó minisztersége alatt javult az árvízi biztonság a Tiszán és mellékfolyóin, és valamennyi árvízi védekezés sikeres volt. Valamennyi nagyobb településen, városban fejlesztették a szennyvízkezelést, és a hulladékgazdálkodás hiányzó infrastruktúráját. Az uniós források bevonásával megvalósuló fejlesztésekkel megerősödik, húzóágazattá válik a hazai környezetipar. Az EU-csatlakozás környezetvédelmi követelményeit maradéktalanul teljesítette az ország. Új jogszabályok százai születtek, megtörtént a Natura 2000 területek kijelölése, a CO2 emisszió kiosztási rendszer bevezetése. Robbanásszerűen elterjesztettük a szelektív hulladékgyűjtést, a semmiből teremtettük meg az elektro-hulladékok, a gépkocsi roncsok, a szárazelemek, vagy a gyógyszerek visszavételi rendszerét - összegezi az elmúlt évek eredményeit a miniszter.

    A zöldtárca leköszönő minisztere utal arra, hogy bőven maradt hátra feladat, úgy mint a nemzeti parkok modernizációja, a víziközmű szolgáltatásban a "rendszerváltás", a belvizek elleni védekezésben a társadalmi szintű ésszerűséget kell döntővé tenni, és haladéktalanul be kell vezetni azokat a végrehajtási rendeleteket, amelyek a szennyezési veszélyhelyzetek jobb kezelésére szolgálnak a környezeti felelősség jegyében. Keményen fel kell lépni az emberek életét leginkább keserítő olyan környezeti problémák ellen, mint a szemételhagyás, a parlagfű terjedése, a természetkárosító sportok, a városi por- és zajszennyezés, be kell fejezni még az idei évben a fenntartható fejlődésről és az éghajlatváltozásról szóló nemzeti stratégiák kidolgozását.

    Legnagyobb jelentőségű politikai kérdés, hogy a zöld tárca aktív részvételével készüljön el az ország új energiastratégiája - véli Persányi Miklós.

 mti