Alapvető jogokat kér számon a szakszervezet – A VDSZ hiánypótló listája az alkotmányhoz

Belföld - 2011-02-25
Hiányolja az új alkotmánytervezetből a dolgozók és a szakszervezetek alapvető jogait a vegyipari ágazat (VDSZ), ezért szakértői összeállították azt az érdekvédelmi csomagot, amelynek szerintük feltétlenül szerepelnie kell a végleges változatban. A VDSZ-nél úgy vélik, a törvénykezők az új alkotmányban védtelenül hagynák a leginkább támogatásra szorulókat, mert tisztázatlan az ellátáshoz való joguk.

Az érdekvédők hiányolják a tervezetből a  megfelelő munkáért megfelelő bért  fogalmát is – olvasható a szakszervezet közleményében.

 

    A szakszervezet által összeállított  alkotmányos csomag  befogadását kezdeményezi a jogalkotóknál a vegyipari ágazat (VDSZ), mert szakértői attól tartanak, a felelősök most egyetlen tollvonással eltüntetik az alkotmányból még azokat az alapvető dolgozói és érdekvédelmi jogokat is, amelyek eddig léteztek, s amelyek a modern európai alaptörvényből nem hiányozhatnak – állítja Székely Tamás, elnök. A VDSZ vezetője szerint a törvénykezőknek az a szándékuk, hogy egyszerűen kihagyják a  szakszervezet  és a  sztrájk   kifejezést, az érdekvédelem létrehozását megfogalmazó, a tagsági viszony, valamint a szövetségek megalakításának szabadságát biztosító tételeket.  Aggódik az ágazat a leginkább támogatásra szorulók miatt is, őket ugyanis - a tervezet szerint - védtelenül hagyják a  jogalkotók azzal, hogy nem fogalmazzák meg konkrétan az öregek, a betegek, a rokkantak, az özvegyek, az árvák és az önhibájukon kívül munkanélkülivé vált emberek ellátási kötelezettségét. A VDSZ hiányosnak tartja a munkavállalókat megillető alapvető jogok alkotmányos  listáját  is, ezért kezdeményezik egyebek mellett annak rögzítését, hogy a dolgozókat a végzett munkájuk mennyiségének és minőségének megfelelő jövedelem illeti meg. A szakszervezet szorgalmazza azt is, hogy az állam vállaljon kötelezettséget a teljes foglalkozatás megteremtésére, a munkavállalók anyagi és erkölcsi előmenetelének segítésére és az országos minimálbér megállapítására. A terjedelmes szakszervezeti alkotmány-kiegészítőben a VDSZ garanciát kér a kormánytól egyebek mellett a munkabér védelmére, valamint a pihenő idő és a rekreáció biztosítására.

A munkavállalókat megillető alapvető jogok katalógusába beemeltetné a szakszervezet a foglalkozás biztonságának garanciáját, s törvénybe foglaltatná azt is, hogy valós ok nélkül, csupán politikai, illetve ideológiai indokból senkit ne lehessen elbocsátani. A vegyipari ágazat vezetője a követeléseik közül kiemelte még az emberhez méltó munkakörülmények biztosításának, valamint az igazságos kártérítéshez való jogot a munkahelyi baleset vagy foglalkozási megbetegedés esetén. Az egyesülési és a szabad szervezkedési jog alapján az új alkotmánynak is ki kell mondania, hogy  A szakszervezetek és  más érdekképviseletek védik és képviselik a munkavállalók, a szövetkezeti tagok és a vállalkozók érdekeit. , sőt  az időskorúak érdekeinek védelmét és képviseletét is ellátják – szögezte le Székely Tamás.

 

 

 

    Kiadó: Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége