A gyógyszerész - ha a beteg nem tesz külön tiltó nyilatkozatot - a TAJ-szám alapján a gyógyszer- és betegbiztonság javítása érdekében jogosult lesz lekérdezni az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) adatbázisából egy évre visszamenőleg a beteg korábbi vényköteles gyógyszereire vonatkozó adatokat, például a gyógyszerkiváltás idejét, a kiváltott gyógyszer nevét, mennyiségét.
A betekintés alól kivételt képeznek a szexuális úton terjedő betegségek, illetve a mentális és viselkedészavarok kezelésére szolgáló gyógyszerek.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) egészségügyért felelős államtitkárságának tájékoztatása szerint ez év januárjában lépett hatályba az a rendeletmódosítás, amely az alapszintű gyógyszerészi gondozáshoz kapcsolódó gyógyszerbiztonsági ellenőrzés elemeit - például az egyes gyógyszerek közötti káros hatások (interakciók), azonos hatóanyagú gyógyszerek együttes szedéséből eredő kockázatok feltárását, a beteg-együttműködés javítását - is tartalmazza.
Ehhez a szakmai tevékenységhez kapnak vényenként állami támogatást a patikák. Az úgynevezett szolgáltatási díj finanszírozására az E-Alapban 4,5 milliárd forint áll rendelkezésre ebben az évben.
A szabályozás segíti a gyógyszerészt a generikus helyettesítésben, a beteg által szedett megfelelő gyógyszer kiválasztásában, a párhuzamos gyógyszerkiváltások, gyógyszerkölcsönhatások felderítésében, a mellékhatások azonosításában.
Az Egészségügyi Szakmai Kollégium illetékes tagozatai, valamint a gyógyszerészi szakmai szervezetek bevonásával a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) módszertani felügyeletével elkészült és az intézet honlapján (https://kollegium.gyemszi.hu) elérhető a szakmai irányelv.