Az Alkotmánybíróság előtt van a felsőoktatási törvény

Belföld - 2006-08-04

A szaktárca szerint sorozatos egyeztetések előzték meg a felsőoktatási törvény módosítását, az MSZP hajlandó lenne átalakítani a jogszabályt, az SZDSZ viszont vitatja a köztársasági elnöki véleményét. Az ellenzék egységesen üdvözli Sólyom László döntését.

"A felsőoktatási törvény módosításának jelenlegi szövege sokszoros egyeztetés és sokféle vélemény figyelembe vétele mellett született meg, és az Országgyűlés figyelembe vette az Alkotmánybíróság korábbi határozatát is a gazdasági tanácsok jogköréről" - közölte Arató Gergely, az oktatási tárca államtitkára, aki annak kapcsán nyilatkozott, hogy a köztársasági elnök tegnap véleményezésre küldte az Alkotmánybíróságnak a felsőoktatási törvény módosítását.

Az államfő szerint ugyanis a gazdasági tanács nem tekinthető a felsőoktatási intézmény önkormányzati szervének, ezért a számára biztosítani kívánt vétójog alkotmányellenesen korlátozza a felsőoktatási intézmények autonómiáját, és így ellentétes a tudományos élet szabadságával, a tanszabadsággal és a művelődéshez való joggal.

"Ha az Alkotmánybíróság helyt ad az államfő felsőoktatási törvénnyel kapcsolatos kifogásainak, akkor át fogják alakítani a jogszabályt" - nyilatkozta Tatai-Tóth András, az MSZP országgyűlési képviselője az MTI-nek.

Ugyanakkor az SZDSZ nem gondolja alkotmányellenesnek a felsőoktatási törvényt, ezért is szavazta meg - ezt már Sándor Klára ügyvivő közölte az MTI-vel. "Azt gondoljuk, hogy a törvény azért nem alkotmányellenes, mert a mi értelmezésünkben nem csökkenti, hanem növeli az egyetemi autonómiát" - mondta, utalva ezzel a köztársasági elnök kifogására.

A Fidesz üdvözli a köztársasági elnök intézkedését a párt által mindvégig ellenzett felsőoktatási törvénymódosítással kapcsolatban - tájékoztatta Koszorús László országgyűlési képviselő az MTI-t. A Fidesz ugyanakkor úgy gondolja, hogy a tandíj meghatározásának módja is sérti az alkotmányt, ezért bíznak abban, hogy a későbbiekben a törvény egészét megsemmisíti majd az Alkotmánybíróság - írta Koszorús László.

Az MDF is egyetért a köztársasági elnök álláspontjával - közölte Almássy Kornél alelnök az MTI-vel. A törvénykezés veszélyezteti az egyetemi autonómiát, ezért az MDF reméli, hogy az Alkotmánybíróság megszünteti a jogszabály vonatkozó részét - mondta el az MDF-es politikus, az Ifjúsági Demokrata Fórum elnöke.

 (Forrás: hirszerzo.hu, MTI)