Az orvosok nem kereskedők és nem iparosok

Belföld - 2012-01-12
A Magyar Orvosi Kamara elnöksége a közelmúltban szerzett tudomást arról, hogy múlt év végén  megváltoztatták a gazdasági kamarákról szóló törvényt, s ez év január 1-től valamennyi vállalkozás számára kötelezővé tették a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarába történő regisztrációt tekintet nélkül arra, hogy az érintett vállalkozás tevékenységének jellege kötelezővé tesz-e bármely hivatásrendi köztestületben (szakmai kamarában) való tagsági viszonyt.

. Így ez a rendelkezés a Magyar Orvosi Kamara tagságát is tízezres nagyságrendű tételben érinti. A regisztráció évente ismétlődően 5.000,-Ft-os költséggel jár. A MOK Elnöksége megvizsgálva a kialakult helyzetet, figyelemmel az orvoskar irányából megnyilvánuló elégedetlenségre, 2012. január 11-i ülésén a következő határozatot hozta: 

 

  A Magyar Orvosi Kamara nem ért egyet a gazdasági kamarákról szóló törvény módosításával, amelyet egyeztetés nélkül, a kamarai tagság jelentős hányadát érintő módon, annak kárára hoztak meg. Tiltakozik a törvény regisztrációs kötelmét előíró passzusai ellen, és ezért haladéktalanul kezdeményezi annak módosítását. Egyben felszólítja tagságát, hogy mindaddig, amíg a törvénymódosítás sorsa el nem dől, az MKIK-ba történő regisztrációtól lehetőség szerint tartózkodjanak

    Indoklásul leszögezzük, hogy sem kereskedők, sem iparosok nem vagyunk. Orvosként betegeinket, Magyarország lakosságát szeretnénk továbbra is szolgálni annak dacára, hogy ez egyre lehetetlenebbé válik. A Magyar Szakmai Kamarák Szövetsége tagjaként egyezségünk volt az MKIK vezetésével, egyetértetve abban, hogy a készülő – ám mindeddig be nem nyújtott – új gazdasági kamarai törvény úgy rendelkezzen, hogy mindazon vállalkozások, melyek árbevételének több mint fele kötelező köztestületi kamarai tagságot feltételező tevékenység folytán keletkezik, mentesüljön az MKIK tagság alól, hiszen saját szakmája szerinti kamarájának tagjaként ott nyilvántartott és ellenőrzött. Sajnálatos hogy egyeztetés nélkül, és e megállapodást figyelmen kívül hagyva – netán arról kellő mélységben nem tájékozódva – született meg egy olyan döntés, amely az orvoskart közérzetében és anyagi helyzetében is hátrányosan érinti.  

Forrás: Magyar Orvosi Kamara