Az Új Magyarország Fejlesztési Terv társadalmi egyeztetésének menete

Belföld - 2006-08-03

Az Új Magyarország Fejlesztési Terv társadalmi egyeztetésével kapcsolatban több félreérthető információ jelent meg, amelyeket ezen az úton is szeretnénk eloszlatni.Az augusztus elsején társadalmi egyeztetésre bocsátott Új Magyarország Fejlesztési Terv egy másfél évvel ezelőtt elindított, nyilvános egyeztetési folyamat eredménye.

A kész tervet október elsején kell benyújtani Brüsszelnek. Ennek megfelelően a kormány szeptember végén dönt a terv végleges szövegéről. Addig azonban még számos fórumon meg fogják vitatni a tervet - ennek a részletei is szerepelnek az alább közölt háttéranyagban.

Az egyeztetésre nem egyszerűen az Európai Unió előírásai miatt van szükség, hanem mert az Új Magyarország Fejlesztési Terv nemzeti sorskérdést érint. Történelmi lehetőség ugyanis 8000 milliárd forintot fejlesztésekre fordítani; és az ország minden egyes polgárát személyesen érinti, hogy ezt a pénzt hogyan használja fel az ország.

A tét tehát nagy, és a kormány ennek a történelmi felelősségnek megfelelően jár el, amikor mindenkinek a véleményét meg szeretné hallgatni a döntés előtt.

 

Az Új Magyarország Fejlesztési Terv társadalmi egyeztetése

 

Mikor milyen dokumentumok készülnek?

 

         Augusztus–szeptember          Új Magyarország Fejlesztési Terv

stratégiai célok, ágazati és területi pénzfelosztás arányai

7 évre szól

         Szeptember–október  Operatív Programok

ágazati és régión belüli konkrét részcélok, pénzfelosztás

7 évre szól

         Október–november    Akcióterv

konkrét pályázati- és projektcélok, pénzügyi keretek

2 évre szól, évente újra tervezve

 

 

A társadalmi egyeztetés fontos dátumai

 

         Augusztus 1.   A vitaanyag megjelent az interneten, (www.nfh.hu);

elindul a társadalmi egyeztetés

         Augusztus 21-től        Ágazati és regionális fórumok

         Szeptember eleje        Egyeztetés az országos érdekképviseletekkel

         Szeptember 19.           Parlamenti vitanap

         Szeptember 25.           Nemzeti Fejlesztési Tanács

         Szeptember 27.           Kormánydöntés

         Október 1.      Dokumentum kiküldése Brüsszelbe

 

Egyeztetések az elmúlt másfél évben

 

•          Az augusztus elsején társadalmi egyeztetésre bocsátott dokumentum másfél éves előkészítő munka eredménye: a kormány 2005 januárjában bocsátotta nyilvános vitára a 2020-ig szóló Országos Fejlesztési Koncepciót, ami az Új Magyarország Fejlesztési Terv kereteit határozta meg. Az egyeztetés átláthatóságáról elismerően szólt a Transparancy International is.

•          A javaslatokat és a kritikákat is beépítették a 7 éves fejlesztési tervbe, amit első olvasatban 2006 márciusában bocsátott társadalmi vitára a kormány.

•          A programot 2 hónap alatt csaknem 40 ezren töltötték le, és 150 szervezet véleményezte. Emellett számos fórumon és konferencián tárgyalták, valamint ágazati egyeztetéseket is tartottak róla. Az interneten (www.nfh.hu) elérhető valamennyi egyeztetés anyaga, és a beérkezett vélemények is.

•          Az augusztus elsején elindult újabb szakaszban alakul ki az Új Magyarország Fejlesztési Terv végleges változata, amit az Európai Bizottságnak fog benyújtani Magyarország.

 

Az Új Magyarország Fejlesztési Terv társadalmi egyeztetésének menetrendje

 

•          Augusztus elsején nyilvánosságra hozta a kormányzat az Új Magyarország Fejlesztési Tervet, s ezzel elindult a társadalmi egyeztetés új, a kormány végleges döntését megelőző szakasza. Ezzel egy időben négyezer szervezet kapott levélben vagy e-mailben felkérést, hogy vegyen részt a társadalmi egyeztetésben. (Azokról a szervezetekről van szó, amelyek a társadalmi egyeztetés korábbi szakaszában is részt vettek, illetve amelyek a minisztériumokkal és régiókkal szakmai kapcsolatban állnak; véleményt, javaslatokat azonban bárki – magánszemély, civil szervezet, intézmény – megfogalmazhat e-mailben, levélben, vagy a nyilvános fórumokon.)

•          Augusztus 18. és szeptember 12. között kerül sor azokra a fórumokra, amelyeken a társadalmi-, a gazdasági- és a tudományos élet szervezetei fejthetik ki álláspontjukat. Az ágazati keretben szerveződő egyeztetéseken mintegy száz szervezet részvételét várja a kormány. A regionális fórumokon a Regionális Fejlesztési Tanácsok vezetői, illetve a területért felelős szakminiszterek is részt vesznek majd.

•          Szeptember közepéig tartanak majd az egyeztetések az úgynevezett makrofórumokkal. Ez azt jelenti, hogy:

         a miniszterelnök,

         a fejlesztéspolitikai kormánybiztos és

         a Fejlesztéspolitikai Irányító Testület tagjai tárgyalnak

o          az Országos Érdekegyeztető Tanács,

o          a Gazdasági és Szociális Tanács,

o          az Országos Környezetvédelmi Tanács,

o          az Országos Területfejlesztési Tanács és

o          a Magyar Tudományos Akadémia testületeivel, vezetőivel.

•          Közben a szeptember elejéig beérkezett észrevételek alapján a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség módosító javaslatokat fogalmaz meg, amit a minisztériumok véleményeznek, majd a Tárcaközi Operatív Bizottságban megvitatják.

•          Az addigi egyeztetések alapján a Fejlesztéspolitikai Irányító Testület várhatóan a szeptember 14-i ülésén fogalmazza meg ajánlásait a kormány számára, a dokumentumot pedig ez alapján szeptember 18-ig dolgozza át a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség.

•          Ezt követően, várhatóan szeptember 19-én az Országgyűlés vitanap keretében tárgyalja meg az Új Magyarország Fejlesztési Tervet.

•          A Nemzeti Fejlesztési Tanács szeptember 25-én fogja véleményezni a beérkezett vélemények alapján átdolgozott Új Magyarország Fejlesztési Tervet.

•          A kormány szeptember 27-i ülésén dönt a dokumentumról.

•          Október elején megkezdődik a társadalmi egyeztetésben résztvevő szervezetek személyre szabott válaszleveleinek elkészítése, folyamatos postázása.

•          Végül – október 1-jei határidővel – a kormány benyújtja az Új Magyarország Fejlesztési Tervet az Európai Bizottságnak.

 

Menetrend az Új Magyarország Fejlesztési Terv benyújtása után

 

         2006 októberében kezdődik az Operatív Programok (ágazati és régión belüli konkrét részcélok – pénzfelosztás) részleteinek kialakítása, ezek társadalmi vitája.

         2006. október végén, november elején nyújtja be Magyarország az operatív programokat Brüsszelnek, majd partnerségi záró konferencia lesz a Parlamentben.

         Az Akcióterv kidolgozásra október–novemberben történik. Az Akcióterv a konkrét pályázati- és projektcélokat, illetve a pénzügyi kereteket határozza meg. Mindössze 2 évre szól, évente újra tervezve (mindig két évre).

         A kiemelt, országos jelentőségű projektek   egyedi brüsszeli jóváhagyással – folyamatos figyelemmel kísérése.

 A rendelkezésre álló források

 

Magyarország fejlesztésére 2007–2013 között összesen 8 000 milliárd forint áll rendelkezésre uniós forrásokból a kötelező 15 százalékos magyar állami önrésszel együtt.

Ennek megoszlása a következő:

•          1060 milliárd forint vidékfejlesztésre a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium kezelésében, valamint

•          6943 milliárd forint a strukturális alapokból (2/3) és a Kohéziós Alapból (1/3).

 

Mindezeken felül értendőek a magánforrások, amelyek több ezer milliárd forintot tehetnek majd ki, s ezzel összességében jócskán 10 000 milliárd forint fölötti összeg állhat majd rendelkezésre.

Kormányszóvivői Iroda