"Benzinnel ránk gyújtottak mindent"- lezárult az MTV-ostromáról szóló vizsgálat

Belföld - 2006-11-12

Több mint másfél hónapot vett igénybe a rendőrségi vizsgálat az MTV-székháznál történtekről, mégse tudunk még semmit: a vizsgálatot vezető nem nyilatkozhat, az országos rendőrkapitány nyilatkozhatna, de még nem tette, az illetékes miniszter pedig meg sem kapta a jelentést.

A Híradó úgy tudja, hogy személyi felelőst is találtak, de ezt a vizsgálatot vezető Pest megyei rendőrfőkapitány nem erősítette meg. A Szabadság téren és a Kossuth téren szeptember 17. és 19. között történt eseményeket mostanáig vizsgálta az öttagú bizottság, a megállapításokat azonban még nem hozták nyilvánosságra.

 

 A Magyar Hírlap értesülései szerint a hibásnak minősített intézkedések között szerepel, hogy nem vetették be az MTV-székház mögött várakozó több mint kétszáz rendőrt, miközben egy vidékről felvezényelt baranyai osztag próbálta védeni a székház bejáratát.

 

 Nem volt szerencsés az az utasítás sem, amelyben megtiltották a rendőröknek, hogy gumibotjukat használják a támadókkal szemben, s ezt az intézkedést órákig nem oldották fel. Ilyenformán esélyük sem volt az amúgy is kevés tapasztalattal rendelkező vidéki kollégáknak arra, hogy felvegyék a küzdelmet a botokkal, üvegekkel felfegyverzett garázdákkal szemben.

 

 A napilap információi szerint a vízágyú bevetése sem volt előírásszerű. Megfelelő rendőri biztosítás nélkül kockázatos volt a tömegbe vezényelni, ráadásul olyan parkos területen, amely tele volt különböző építményekkel, tereptárgyakkal.

 

101 oldalas jelentés

 

A bizottság vezetője, Ignácz István dandártábornok elmondta: a vizsgálat célja annak megállapítása volt, hogy a rendőri intézkedések szakszerűtek voltak-e, és ha voltak hiányosságok, azok a jövőben ne fordulhassanak elő. Így ne fordulhasson elő még egyszer, hogy a Magyar Köztársaság területén ilyen, vagy ehhez hasonló műveletek során rendőrök sérüljenek meg.

 

A bizottság szeptember 26-án kezdte meg munkáját, ezalatt összesen 51 személyt hallgattak meg – mondta Ignácz István. A dandártábornok hangsúlyozta: arra törekedtek, hogy szakmailag megalapozott anyagot adhassanak át. A 101 oldalas jelentés helyzetértékelésből, elemzésből, megállapításokból, javaslatokból áll.

 

 Az ostrom éjjelén, szeptember 18-án éjfélkor a rendőrök még próbálták tartani a székházat. A randalírozókhoz képest kevesen voltak. Az épületbe 150 rendőr szorult be, 114-en megsérültek.

Kint repedtek a pajzsok a kőzáporban, a vandálok ütötték-verték a rendőröket. Már az elakadt vízágyút sem tudták védeni, így ők is bemenekültek az épületbe.

 

 "Dögöljön meg itt a szén-monoxidban"

 

 Bent a szivárgó füst és a visszaáramló könnygáz fojtogatta őket. Egy hangfelvétel tanúsága szerint a benti egység parancsnoka segítséget kért, és megtagadta a maradásra felszólító parancsot, hogy mentse az embereit.

 

 "– Nem fogunk megfulladni ebben a kurva épületben.

 

– Nyugtáztam, annyi az utasítás Laci, maradjatok még. Nem tudok mit tenni.

 

– Jöjjön be, aki ezt az utasítást kiadta, s dögöljön meg itt a szén-monoxidban. Megtagadom a parancsot, ha hadbíróság elé állít akkor is, rohadjon meg aki ezt mondta. Kiviszem az összes emberemet innen. Benzinnel ránk gyújtottak mindent."

 

 Segítség kintről nem jött, a rendőrök valamivel fél kettő előtt kivonultak az épületből. A vandálok ugyanekkor nyomultak be a Magyar Televízió főbejáratán. Aztán órákon át törtek-zúztak és fosztogattak, több mint 230 millió forintos kárt hagyva maguk után.

 

 A most befejeződött rendőrségi vizsgálóbizottság feladata nem az volt, hogy a megállapításokból következtetéseket vonjon le, ez az országos rendőrfőkapitány hatáskörébe, vagy az igazságügyi és rendészeti miniszter feladatkörébe tartozik.

 

 A Magyar Hírlap szerint olyan mulasztásokat nem tárt fel a bizottság, amely felvetné bármely rendőr büntetőjogi felelősségét. Vagyis szándékosan senki nem veszélyeztette beosztottai biztonságát. Ám egyáltalán nem kizárt, hogy az arra alkalmatlannak bizonyult vezetőket a dokumentum nyomán új beosztásba helyezik, s fegyelmi vizsgálat is indulhat több tiszttel szemben.

 

 Bene László országos rendőrfőkapitány azonban egyelőre nem nyilatkozott az ügyről. A rendészeti minisztérium sajtóirodáján pedig a Híradónak azt mondták: Petrétei József miniszter még nem kapta meg a jelentést.

 

(Forrás: Hírszerző, MTI, hirado.hu, Magyar Hírlap)