- Csakugyan érkezett-e a kormányhoz ilyen vagy ehhez hasonló tartalmú levél• Elkészült-e már a levélre a kormány válasza• Gondolja-e, hogy az Európai Bizottság is beéri majd válaszként annyival, amennyivel az országgyűlési képviselők kénytelenek beérni, hogy tudniillik Magyarországon nincsenek oligarchák, Önnek pedig örömet okoz, hogy a közbeszerzések nagy részét magyar cégek nyerik?
Írásbeli kérdés Orbán Viktor miniszterelnök úrhoz Tisztelt Miniszterelnök Úr!
A Demokratikus Koalíció – olyan független hazai fórumok híján, amelyeknek elfogulatlan vizsgálatában megbízhatna – az OLAF -hoz, az Európai Unió Csalás Elleni Hivatalához fordult azzal a bejelentéssel, hogy a Simicska Lajos tulajdonában álló Közgép megmagyarázhatatlanul sok közbeszerzési eljárásból kerül ki győztesen, gyakran nem is a legkedvezőbb ajánlattal.
Az OLAF vizsgálatot indított, amelynek során munkatársai május közepén a Közgép Zrt. budapesti székházában is vizsgálódtak. Sajtóértesülések szerint a kormány nemrégiben hivatalos levelet kapott az Európai Bizottságtól, amelyben számos, az üggyel kapcsolatos kérdésre várják a kormány válaszát. Magyarázatot kérnek arra, miért hirdetik ki annyi pályázat nyertesének ugyanazt a céget (meg nem nevezik ugyan, de ez jól fölismerhetően a Közgép Zrt), véletlen egybeesés-e, hogy ugyanennek a cégnek több egykori vezető munkatársa ma kormányzati pozícióban döntő befolyást gyakorol a közbeszerzések lebonyolítására, miért zárnak ki indokolatlanul cégeket közbeszerzési eljárásokból, hogyan lehetséges, hogy a nyílt közbeszerzési eljárások csaknem felében csak egyetlen ajánlat érkezik, és hogy több ajánlat esetén is gyakori, hogy nem a legkedvezőbbet választják. Minthogy a Közgép Zrt. által elnyert megbízatások jelentős részben uniós forrásokból valósulnak meg, a Bizottság érdeklődése érthető.
Kérdezem ezért miniszterelnök urat:
• Csakugyan érkezett-e a kormányhoz ilyen vagy ehhez hasonló tartalmú levél?
• Elkészült-e már a levélre a kormány válasza?
• Gondolja-e, hogy az Európai Bizottság is beéri majd válaszként annyival, amennyivel az országgyűlési képviselők kénytelenek beérni, hogy tudniillik Magyarországon nincsenek oligarchák, Önnek pedig örömet okoz, hogy a közbeszerzések nagy részét magyar cégek nyerik?
• Helytálló-e az az ugyancsak brüsszeli forrásból származó értesülés, hogy az EU-IMF hiteltárgyalások megkezdését is jelentős mértékben hátráltatja a közbeszerzések esetében fölmerült korrupciógyanú, amelyet a kormány mindeddig nem tudott hitelt érdemlően eloszlatni?
Megtisztelő válaszát írásban várom.
Kérem egyúttal miniszterelnök urat, hogy az Európai Bizottság főigazgatójának levelét haladéktalanul, a választ pedig annak elkészülte után azonnal nyilvánosságra hozni szíveskedjék.
Molnár Csaba országgyűlési képviselő
Kiadó: Demokratikus Koalíció
OS