Egyházi értékek a Közszolgálati Kódexben

Belföld - 2011-03-09

- A Médiatanács tagjai a Magyarországi Református Egyház (MRE) vezetésénél tett látogatáson folytatták az egyeztetést a Közszolgálati Kódexről. A találkozón Dr. Bölcskei Gusztáv, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke reményét fejezte ki, hogy a készülő Kódex korszakhatárt jelent majd az egyházak médiaszereplésében. A Magyarországi Református Egyházat Dr. Kovács Barnabás, a Károli Gáspár Református Egyetem stratégiai igazgatója képviseli majd a Közszolgálati Testületben.

Az MRE értékes lehetőségként és feladatként tekint a közszolgálati médiumokban folyó szerkesztői munkára, amely arra hivatott, hogy modern, a kor emberét megszólítva tanúskodjon az egyház evangéliumi üzenetéről. Dr. Bölcskei Gusztáv, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke ugyanakkor kiemelte, hogy ennek jelenlegi megvalósulása elvi és szakmai kifogásokat vet fel. A MRE első rendben azt várja a készülő Közszolgálati Kódextől, hogy biztosítsa az egyházak valódi és hatékony társadalmi kommunikációját. Az egyházi vezető véleménye szerint az egyházi műsorok és szerkesztőségek jelenleg  rezervátumként” működnek a közszolgálati médiában. A kötött sugárzási idők és műsortematikák beszűkítik az egyház üzentét és funkcióját. A MRE garanciát kér és remél arra, hogy a megfelelő szakmai háttérrel rendelkező egyházi kommunikáció helyet és szerepet kap a konkrét, aktuális társadalmi vitákat megjelenítő műsorokban is.

    Az MRE fentiek mellett fontosnak tartja a magyar történelmi múlt szisztematikus bemutatását, illetve a Kárpát-medence népeinek hagyományos együttélését és annak sokszínű megjelenését bemutató programok elindítását, amelyek segítik a szembenézés és megbékélés kultúrájának erősítését. Az MRE véleménye szerint nagyon fontos a közszolgálati műsorok technikai színvonalának emelése, ezen belül a Kódextől várják az érzékszervi nehézségekkel, fogyatékkal élők hozzáférésének biztosítását.

    Az MRE egyike annak a nyolc szervezetnek, amely önállóan delegál tagot a közmédia működésének civil ellenőrzését megvalósító Közszolgálati Testületbe. A múlt év decemberében elfogadott médiatörvény alapján a Közszolgálati Testület biztosítja a közszolgálati médiumok felett a civil felügyeletet, egyúttal hivatott a közszolgálati megbízás, azaz a Közszolgálati Kódex érvényesülésének ellenőrzésére. Tagjai a társadalmat reprezentáló történelmi egyházak, köztestületek, jelentősebb civil szervezetek (pl. kulturális közösségek, határon túli magyar szervezetek, nagycsaládos-szervezetek) jelöltjei. Az összesen 14 tagú grémium arra hivatott, hogy a Közszolgálati Kódex érvényesülését felügyelje az MTV-nél, a Duna TV-nél, a Magyar Rádiónál és az MTI-nél. A Médiatanács célja, hogy tájékoztassa a jelölő szervezeteket a kódexalkotás menetrendjéről, illetve véleményezésre és javaslattételre kérje fel őket. A Közszolgálati Kódexet a törvény szerint első alkalommal a tanács szövegezi meg és fogadja el.

    A Médiatanács a következő hetekben a Közszolgálati Testületbe önállóan tagot delegáló többi szervezethez is egyenként ellátogat majd.

 

    Budapest, 2011. március 9.

 

    Médiatanács

    Szóvivői Iroda