Ellenzéki egyeztetés a jogállam újjáépítéséről: az Együtt 2014 dokumentumcsomagja

Belföld - 2013-01-02

Két részletesen kidolgozott alkotmánytervezettel és egy, a jogállam megerősítését célzó gyakorlatias szemléletű koncepciópapírral járulunk hozzá a tárgyalások sikeréhez.

Az Együtt 2014 részt vesz a demokratikus ellenzéki pártok mai egyeztetésén, amelynek célja a jogállam helyreállításához és a politikai élet elvi-erkölcsi megújításához szükséges lépésekről folytatott véleménycsere.

Alapvető politikai célkitűzésünk, hogy helyrehozzunk azt a rombolást, amelyet a jogállam és az alkotmányos demokrácia 2010 után elszenvedett. Ez azonban önmagában nem elég.

 

 

A korszakváltás jegyében arra is szükség van, hogy a kormányváltással egyben a demokrácia működésének minősége is megváltozzon. Ehhez pedig a jogszabályok módosításán vagy újraalkotásán túl a politika és a közélet morális megújulása is elengedhetetlen.

 

A tárgyalásra ezért az Együtt 2014 részletesen kidolgozott javaslatokkal érkezik, amelyben konkrét intézkedéseket vázol fel az alapvető jogok védelmi szintjének megújítása, a független intézmények státuszának rendezése, a kormányozhatóság megerősítése, az önkormányzatiság reformja, a részvételi demokrácia kiterjesztése és az erkölcsi-etikai követelmények érvényesítése érdekében.

 

A jól működő alkotmányos demokrácia kiinduló feltétele, kerete a jó kormányzásnak, de nem elegendő önmagában ahhoz, hogy az ország sikeres, gyarapodó és összetartó legyen. Éppen ezért a jogállam helyreállítása nem célja, hanem minimumfeladata az eljövendő kormányváltásnak. Ennek során pedig nem követhetjük el újra a Fidesz hibáit és bűneit: az alkotmányos korrekcióra csak a jogállami követelmények legteljesebb tiszteletben tartása mellett, a választópolgárokkal való széleskörű egyeztetést követően kerülhet sor.A jelenleg hatályos Alaptörvény egypárti alkotmányozás eredménye, azt a politikai közösség egyik fele érzi csak sajátjának. A Fidesz által véghezvitt rombolás korrigálása csak akkor lehet sikeres, ha nem állítja elő ellentétes előjellel ugyanezt a helyzetet.

 

Bár szerintünk is új alkotmányra lenne szüksége az országnak, azt csak a politikai jobboldallal együttesen lehet majd megalkotni. A jelenlegi ellenzéki pártok akkor sem alkotmányozhatnak egyedül, a jobboldal nélkül, ha ehhez a formális felhatalmazást, a kétharmados többséget megszerzik. Tartós, mindenki által tisztelt alkotmánya csak akkor lesz Magyarországnak, ha annak megalkotásában a politikai erőtér minden érdemi, jelentős támogatással bíró szereplője a civil társadalom széleskörű bevonása mellett részt vesz.

Reméljük, hogy nem is olyan sok idő múlva ennek az együttműködésnek meglesznek a feltételei – ez azonban aligha következik be a jelenlegi kormányzat bukása előtt. Az elfogadás esélyeitől függetlenül ezért vitairatként közzétesszük egy új alkotmány olyan tervezetét, amely hitünk szerint alkalmas lehet arra, hogy egy egyszer talán eredményre vezető alkotmányos párbeszédet elindítson a különböző politikai szereplők között.Ha az új alkotmány elfogadásának politikai feltételei nem adottak, akkor be kell érni a hatályos Alaptörvény olyan módosításával, amely a jogállam és az alkotmányos demokrácia szempontjából elfogadhatatlan rendelkezések módosítását tartalmazza csupán.

 

Az alkotmányos szerkezet korrekcióját nem lehet a pártok vagy a parlament belügyének tekinteni. A jelenlegi ellenzéki pártoknak már jóval a választások előtt a lehető legnagyobb konkrétsággal a közvélemény elé kell tárniuk közjogi elképzeléseiket, amelyeket a társadalommal és a szakmai szervezetekkel való egyeztetés nyomán véglegesítenek. Az Alaptörvény korrekciójára vonatkozó szövegszerű javaslatunkat ezért ugyancsak közzétesszük, hogy arról a közeljövőben széleskörű egyeztetést kezdjünk. 

 

Reméljük, hogy a mai egyeztetés egy olyan folyamatnak a nyitánya lehet, amely elvezet Magyarországon a jogállam helyreállításához és az alkotmányos demokrácia megújításához. A magunk részéről mindenesetre ezen leszünk.A részletes programpontok letölthetőek innen. (PDF)Az új alkotmány szövegszerű tervezetét tartalmazó vitairat letölthető innen. (PDF)A hatályos Alaptörvény minimálisan szükséges módosítását tartalmazó vitairat letölthető innen. (PDF)"

 

Forrás:Együtt 2014