EU parlamenti képviselők és a miniszterelnök találkozója

Belföld - 2007-01-20

Hatékonyabb magyar érdekérvényesítést, az emberi jogok nagyobb tiszteletben tartását és az uniós alkotmány elfogadásának elősegítését sürgette Olajos Péter (MDF, néppárti), Tabajdi Csaba (szocialista) és Szent-Iványi István (liberális) európai parlamenti képviselő  a miniszterelnökkel tartott megbeszélésen.

A tárgyalásra a Fidesz EP-képviselői nem mentek el. A pénteki, az Országházban megtartott találkozón, Olajos Péter, az Európai Néppárt képviselője hangsúlyozta: az eddigieknél hatékonyabban és szervezettebben kellene képviselni a magyar érdekeket az EU-ban. A néppárti politikus rámutatott: az MDF hat problématerületet jelölt meg az uniós érdekérvényesítés területén, és tizenkét megoldási javaslatot is kidolgoztak.

A problémák között említette a magyar törvény-előkészítés hibáját, az uniós irányelvek késedelmes nemzeti átültetését, a stratégiák és a megfelelő érdekképviselet hiányosságait. Olajos Péter szerint elégtelen a brüsszeli magyarok közötti kapcsolattartás, és késnek az uniós pályázatok kiírásai Magyarországon. Kiemelte az energiastratégia megalkotásának fontosságát. Úgy vélte: a magyar kormánynak is el kellene köteleznie magát a szén-dioxid kibocsátás drasztikus csökkentése mellett, húsz százalékra kellene emelni az alternatív erőforrások arányát az energiatermelésben és növelni a bio-üzemanyagok szerepét.

 

Szent-Iványi István (SZDSZ), a Liberálisok és Demokraták Szövetsége Európáért Képviselőcsoportjának politikusa szerint közös munkacsoportokat kellene létrehozni az energiapolitika, az uniós költségvetés, a nyugat-balkáni integráció, az EU keleti szomszédságpolitikája, valamint az alkotmányos szerződés témakörében.

 

Tabajdi Csaba, az Európai Parlament Szocialista Képviselőcsoportjának tagja beszédében kiemelte: "semmilyen épkézláb gondolatot" nem hallani az alkotmányos szerződés kapcsán, Magyarországnak sincs konkrét elképzelése ebben a kérdésben. A szocialista politikus szerint a schengeni bővítés nagyon nagy magyar siker az Európai Unióban, amelyben döntő szerepe volt a portugál javaslatnak.

 

A miniszterelnök kijelentette, hogy Magyarország érdeke a közös európai energiapolitika kialakítása. "A tavalyi és az idei tél megtanított bennünket arra, hogy nagyon fontos az európai energiapolitika, de van még egy kötelességünk: fűteni kell tudni a lakásokat, meg el kell látni energiával a magyar gazdaságot" - ezzel indokolta a miniszterelnök, hogy Magyarország a legfontosabb energiabeszerzési forrásokkal közvetlenül is tárgyal. Úgy fogalmazott: ilyenkor nem Európa háta mögött köt külön alkut, hanem a legelemibb nemzeti felelősségét teljesíti. A kormányfő hangsúlyozta: ez nem azt jelenti, hogy Magyarország nem akarja közös európai energiapolitikát és az ehhez kapcsolódó fejlesztéseket.

 

A csak részben nyilvános pénteki megbeszélés napirendjén nyolc kiemelt jelentőségű európai uniós ügy szerepelt, ebből azonban csak háromról tárgyaltak: a schengeni bővítésről, az energiapolitikáról és az unió további bővítési lehetőségeiről.

 

A találkozó a miniszterelnök második kezdeményezésére valósult meg. Első alkalommal - december 10-én - amellett, hogy a Fidesz elutasította a megbeszélést, más képviselőknek nem volt megfelelő az időpont.

(forrás:mdf.hu)