Európai Uniós támogatással alakít ki informatikai rendszert az ÁNTSZ a humán vízhasználat felügyeletére.

Belföld - 2009-11-01
A jelenlegi felügyeleti rendszer működtetése ugyanis kis hatékonyságú, nagy élőmunka igényű, alacsony rendezettségű és nehezen koordinálható. A humán felhasználású vizek biztonsági és minőségi információi korszerűtlen módon, még mindig hagyományos papíralapú jelentéseken kerülnek a végrehajtásáért felelős szervezetekhez.

A projekt fő célja a közegészségügyet közvetlenül érintő szolgáltatások és vízhasználatok, valamint az ezekhez kapcsolódó környezeti vízbázisok vízminőségi és vízbiztonsági adatainak országos szintű gyűjtése, elemzése, feldolgozása. A cél elérését az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatal egy vízminőségi-vízbiztonsági országos informatikai rendszer fejlesztésével kívánja támogatni. Az informatikai rendszer is itt, a hivatal által működtetett központi információs rendszer részeként kerül kialakításra.

 

A rendszerrel kapcsolatban álló valamennyi külső szervezet (vízszolgáltatók, fürdő üzemeltetők, laboratóriumok, ásványvíz palackozók, stb.) a fejlesztés keretében kialakított elektronikus csatornán csatlakozik a rendszerhez. A vízminőségi-vízbiztonsági felügyeleti rendszer a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium által működtetett információs rendszerekkel együttműködik.

 

A program megvalósítása biztosítja majd a vízzel kapcsolatos egészség hatások - mind az előnyök, mind a veszélyek-kockázatok - és egészségteher tudományos igényű elemzését azáltal, hogy interaktív módon összekapcsolja a vízbiztonság felügyeleti rendszert a már működő magyar népegészségügyi megfigyelő és felügyeleti rendszerrel és a környezetvédelmi-vízgazdálkodási szervezetek adatbázisaival. A struktúra része lesz egy olyan magas szintű, térinformatikával támogatott kommunikációs platform, amely biztosítja majd a közvéleménnyel, valamint a szakmai és társadalmi szervezetekkel történő interaktív és eredményes kapcsolattartást, ezen belül a lakossági információk kezelését is. Ugyanakkor megvalósulnak az egyedi vízellátókra vonatkozó szabályozási követelmények, és a program biztosítja a közigazgatás szabályrendszerének megfelelő vízhasználatokkal kapcsolatos anyagokra, módszerekre és műszaki eljárásokra vonatkozó szakvélemények és hatósági engedélyek kibocsátását is. A projekt eredményeit az ÁNTSZ saját portálján, és a kormányzati portálon teszi közzé, ami által a közigazgatás tartalomszolgáltatási köre jelentősen bővül.

 

A program magában foglalja az ország egész területét, vagyis 7 régiót, 174 kistérséget, 3152 települést és 179 önálló vízellátású településrészt.