Fejlesztési pólusok - szűkül a tervezett projektek köre

Belföld - 2006-11-01

A magyarországi fejlesztési pólusokhoz kötődő csaknem 100 projektjavaslatról decemberre derül ki, hogy melyekkel érdemes jövőre uniós támogatásra pályázni - mondta Kapás Ferenc, az ország nyolc városa köré szerveződő térségfejlesztési program szakmai koordinátora sajtótájékoztatón kedden Budapesten.

Az egyetemi docens közölte, hogy Budapest, Debrecen, Győr, Miskolc, Pécs, Szeged, Székesfehérvár és Veszprém egyenként 10-15 innovatív projektet tervez megvalósítani a helyi tudásközpontjaik és cégeik együttműködésével a következő hét évben.

 

A jelenleg készülő megvalósíthatósági tanulmányok alapján lehet majd dönteni a projektek sorsáról - jelezte Kapás Ferenc. Hozzátette, hogy a sikerrel kecsegtető projektek döntő része az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) különböző ágazati operatív programjainak, illetve a Regionális Operatív Programjának tenderein élvezhet előnyt.

 

A koordinátor az előnyt egyrészt a projektek előrehaladott előkészítettségi fokában látja; jelenleg városonként 100-250 szakember dolgozik a projektek előkészítésén. Kapás Ferenc elképzelhetőnek tartja azt is, hogy a fejlesztési pólusok pozitív megkülönböztetést élvezhetnek majd a pályázatok kiírásakor.

 

Garantált támogatás a kormány döntése értelmében nem adható, a versenynek érvényesülnie kell a pályázati rendszerben - mutatott rá Kapás Ferenc. Hozzáfűzte: egyes projektekről a megvalósíthatósági tanulmányuk alapján ugyanakkor kiderülhet, hogy az ÚMFT-n belül nagyprojekt státuszt kapnak, ami a brüsszeli jóváhagyást követően tendereztetés nélkül biztosított uniós támogatást jelent.

 

A 2007-2013-as uniós költségvetési időszakban összesen 80-100 milliárd forint vissza nem térítendő támogatás juthat a fejlesztési pólusokhoz kötődő projekteknek - közölte az egyetemi tanár korábbi kormányzati nyilatkozatokra utalva.

 

 

Kapás Ferenc emlékeztetett arra, hogy a kormány, illetve a parlament tavaly döntött fejlesztési pólusok kijelöléséről. A program lényege, hogy az uniós pénzek ne jussanak minden helyre egyenlően, hanem a nagy tudásgazdasági potenciálú térségek hangsúlyozottabban kapjanak támogatást. A pozitív hatás aztán a régióra is kiterjed, munkahelyek jöhetnek létre és nőhet az egész nemzetgazdaság teljesítménye.

 

 A fejlesztési pólusok tervezett térségfejlesztési irányait jelzik az egyes városok fantázianevei. Példaként az "Autopolis" néven emlegetett Győrt és a szegedi "Biopolist" említette.