Aki korábban akar nyugdíjba menni, az 2011-től csak akkor teheti meg, ha korkedvezmény-biztosítási járulékot is fizetett, de változnak a jogosultsági szabályok is. Jelenleg a kormány több szakmában - például fegyveres testületek tagjai, bányászok, nyomás alatt dolgozók - teszi lehetővé a korkedvezményes nyugdíjazást.
A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény (Tny.) parlament előtt lévő módosítása rájuk határoz meg új szabályokat. Az alapvető szabály így szól jelenleg: aki 2007. január 1-je előtt a szervezet fokozott igénybevételével járó, továbbá az egészségre különösen ártalmas munkát végzett, a 2000. december 31-én hatályos rendelkezések szerint korkedvezményben részesül.
Az új szabály ettől egyszerűbb: aki a szervezet fokozott igénybevételével járó, továbbá az egészségre különösen ártalmas munkát végez, az korkedvezményben részesül. A lényeg azonban a részletekben fedezhető fel. Az eddig kormányrendeletben szereplő előírások egy része most bekerül a törvénybe. Így például az igénylőre irányadó öregségi nyugdíjkorhatárhoz képest kétévi korkedvezményben részesül az a férfi, aki legalább tíz, és az a nő, aki legalább nyolc éven át korkedvezményre jogosító munkakörben, továbbá az is, aki legalább hat éven át egy légköri nyomásnál nagyobb nyomású légtérben dolgozott.
A tb-ellátásokról és azok fedezetéről szóló törvény (Tbj.) friss módosítása, amely a jövő évi költségvetést megalapozó törvénymódosítási csomag része, szintén tartalmaz szabályokat a korkedvezményes nyugdíjra. Aki korkedvezményes nyugdíjra jogosult munkakörben dolgozik, az után a munkaadó - a tb-járulékon felül - korkedvezmény-biztosítási járulékot fog fizetni a jövő évtől. Ugyanilyen kötelezettség vonatkozik arra az egyéni vállalkozóra is, aki vállalkozói tevékenységét ilyen munkakörben folytatja.
A fizetési kötelezettség alapja azonos a társadalombiztosítási járulék alapjával (gyakorlatilag a fizetéssel), a mértéke pedig 13 százalék. Az átmeneti rendelkezések szerint az új fizetési kötelezettség azonban csak fokozatosan kerül bevezetésre. Jövőre a járulék egészét átvállalja a központi költségvetés. Az átvállalás azonban fokozatosan csökken: 2008-ban a járulék 75 százalékát, 2009-ben 50 százalékát, 2010-ben 25 százalékát fizeti meg a költségvetés a foglalkoztató, illetve az egyéni vállalkozó helyett. Majd 2011. január 1-jétől a 13 százalék járulék egészét a foglalkoztató köteles megfizetni.(forrás: MTI)