Gyurcsány: az egészségügy átalakításával újrarendezzük a felelősség kérdését

Belföld - 2006-08-15

Az egészségügyi rendszer átalakításával újrarendezzük az egyén és a köz felelősségének a kérdését - hangoztatta a miniszterelnök a Magyar Rádióban sugárzott interjújában. A kormányfő szerint, ha az embert a cselekedeteinek következménye "nem nagyon" érinti, akkor kevésbé lesz körültekintő.

Az ingyenes szolgáltatások így elveszítik értéküket, és azokra a végtelenségig nő a kereslet - hívta fel a figyelmet. A miniszterelnök az euró bevezetésével kapcsolatban elmondta: eddig senki nem beszélt megalapozottan a bevezetés várható idejéről. Gyurcsány Ferenc közölte: az időpont kérdését csak az egyensúlyi program teljesítését követően lehet feltenni.

 

A különböző egészségügyi díjak költségvetési értékéről szólva úgy fogalmazott: "nem ismerek olyan számítást, (...) amely a ma ismert közös kiadásokhoz képest 4-5-6-7 százaléknál többre tenné azt, ami bármilyen (...) egyéni hozzájárulásból befolyhatna".

 

"Az egészségügy átalakítása (...) arról szól, hogy újrarendezzük (...) a felelősséget", azt hogy mennyi az én felelősségem a saját egészségem megőrzésében és mennyi a köz felelőssége a megromlott egészségem helyreállításában - mutatott rá a reform mibenlétére Gyurcsány Ferenc.

 

A vizitdíj vagy a kórházi díj önmagában nem egészségügyi reform - szögezte le. A kormányfő szerint az egészségügy reformja nem elsősorban pénzügyi kérdés, s az igazi változás akkor következik be, ha az emberek jobban odafigyelnek majd az egészségükre, "racionálisabbak, körültekintőbbek" lesznek.

 

Gyurcsány Ferenc szerint "az egészségügyben mindig reformkényszer lesz", öt vagy tíz év múlva is, és minden kormánynak igazítani kell a rendszereken. A mostani változtatásokat indokolva megjegyezte: sok éve nem mertek a rendszeren érdemben igazítani, ezért torlódott fel most "egy sor feladat".

 

"Eddig senki nem beszélt megalapozottan az euró bevezetésének idejéről"

 

A miniszterelnök szerint eddig senki nem beszélt megalapozottan az euró bevezetésének várható idejéről. Gyurcsány Ferenc azt mondta: az időpont kérdését csak az egyensúlyi program teljesítését követően lehet feltenni. "Én inkább azoknak a szakértőknek a bölcsességére hajlok, hogy akkor jár el helyesen a kormány, ha minden erőfeszítését annak rendeli alá, hogy a konvergenciaprogram, azaz az egyensúly megteremtésének programja teljesüljön. És amikor ez teljesül, és Magyarország e tekintetben megerősítette hitelességét, (...) akkor feltesszük a kérdést: (...) akkor mikor is vezetjük be az eurót?" - hangsúlyozta. Hozzátette: "én akkor amellett fogok kardoskodni, hogy a lehető legkorábban, de nagy biztonsággal".

 

A konvergenciaprogram szeptember elsején esedékes brüsszeli bemutatása kapcsán közölte, abból indul ki, hogy az jól fog sikerülni. "Miért sikerülne rosszul a bemutató, induljunk ki abból, hogy jó fog sikerülni" - mondta arra a felvetésre: ha rosszul sikerül a bemutató, akkor ebből komoly kárai lennének Magyarországnak. Közölte, véleménye szerint hosszú idő óta a mostani kormány az, amelyik nem kívánja maga előtt görgetni a problémákat, vagy a szőnyeg alá söpörni. "Most eljött a fordulat időszaka", ne veszélyeztessük az építkezést, az Új Magyarország programot egy billenékeny költségvetéssel; az egyensúlyhoz pedig intézkedésekre van szükség - indokolta a változtatások szükségességét.

 

"Biztos vagyok abban, hogy a piac is, és az Európai Unió is, de elsősorban Magyarország ezt a programot, ha viták árán is, de végül el fogja fogadni, és (...) előbb-utóbb a kormányt azért fogják tisztelni, mert sok-sok év után volt ereje is meg bátorsága is ezt megtenni" - fogalmazott.

 

Megítélése szerint azok, akik az euró 2010-es bevezetését követelik, nem beszélnek arról, milyen áldozatokkal járna ez 2007-ben és 2008-ban. "Vannak, akik most azt mondják, tessék kimondani, hogy 2010. Időnként szeretnék visszakérdezni,: tudják-e, hogy a 2010-es bevezetéshez mennyi mindent kell megtenni 2007-ben és 2008-ben? És azok a pártok, akik ezt mondják, ők javasolják-e, azon intézkedések megtételét, mondjuk az egyensúly megteremtéséhez?" - tette fel kérdéseit Gyurcsány Ferenc. (forrás: MTI)