Gyurcsány: nyílt hatalmi küzdelem folyik az országban

Belföld - 2006-10-21

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szerint ma nyílt hatalmi küzdelem folyik Magyarországon. Ami most az országban történik, az a harmadik Magyar Köztársaság politikai rendszerét érintő legátfogóbb kihívás a rendszerváltás óta - mondta a szocialista politikus.

"Teljesen világos, hogy nyílt hatalmi küzdelem zajlik" - fogalmazott, hozzátéve, nemcsak a kormány legitimitását kérdőjelezik meg, hanem a parlament jogát arról, hogy döntsön a kormányról, illetve magyar társadalom egy részének erkölcsi, történelmi és személyi felhatalmazását és jogát arra, hogy a demokratikus közösség aktív résztvevője legyen.

 

Gyurcsány Ferenc úgy vélte, a rendszerváltás során létrejött politikai kompromisszumot kérdőjelezik meg, ehhez a küzdelemhez egy nagyon jelentős támogatással bíró parlamenti párt ad "muníciót".

 

Mint mondta, a történelem "furcsa fintora", hogy annak a baloldalnak kell megvédenie a köztársaság demokratikus intézményeit, kultúráját, hagyományát, amelyet ellenfelei azzal támadnak, hogy nem eléggé demokratikus.

 

"A küzdelem a nemzeti progresszió és a nemzeti radikálisok között van, ha úgy tetszik: demokraták és radikálisok között" - közölte. Hozzátette: nincs ok ebben a kérdésben kompromisszumot kötni, mert a kompromisszum a harmadik Magyar Köztársaság sérelme.

 

Gyurcsány Ferenc azt mondta: amit lát a Kossuth téren, az nagyon sokszor nem kedvére való, és szerinte sokaknak nem az ízlése szerint való. A miniszterelnök ezen szavait ekkor taps követte. Mint mondta, soha nem fog miniszterelnökként olyanra utasítást adni, amelynek jogszerűségéről nincs meggyőződve.

 

Ha a magyar rendőrség úgy gondolja, a gyülekezési joggal élők e jogukban nem korlátozhatók, akkor nem szabad a szervezetre nyomást gyakorolni - közölte, hozzátéve: itt kezdődne a demokratikus jogállam halála.

 

A szocialista politikus azt mondta: az egyensúly és a reformok politikáját ajánlja az országnak, ebből tapodtat sem hátrál. Úgy vélte, nem lehet hatalmi dölyffel megmondani az országnak, hogy váltson, nem lehet az ország akaratával szemben változtatni, de ha nem építik át az országot, akkor a világ fogja kikényszeríteni azt, és annak súlyosabb következményei lesznek.

 

Megjegyezte ugyanakkor, ha össze kellene állítani, milyen hibákat követett el a kormány az elmúlt négy hónapban, "takaros kis listát" tudna összeállítani. A miniszterelnök azt mondta: "higgyék el, nem felejtettünk el kormányozni, higgyék el nem felejtettük el, mi az a felelősség".

 

Hangoztatta: a kormányzás végén sokkal több lesz az érdem, mint a hiba. Úgy látom, hogy Magyarországon egyetlen ember van hiba és hazugság nélkül - fűzte hozzá. Gyurcsány Ferenc kijelentette: ő maga nem hiba nélküli, és volt már olyan magánemberként is, és politikusként is, hogy meg kellett hogy küzdjön az igazsággal, és ő maradt alul.

 

Gyurcsány Ferenc szerint nagy baj lenne, ha a közvélemény-kutatásokhoz igazítanák a politikájukat. Az MSZP 2002 és 2006 között találkozott az igazi nagy népszerűséggel, és volt, hogy eltemették a jövőjét. A miniszterelnök szólt arról is, hogy elfogadja majd jelölését a pártelnöki posztra.

 

A kormány és a kormányfő nem helyezhető politikai gyámság alá. A kormány és a párt politikája közös, ezért mindent annak érdekében kell felhasználni, hogy ennek a politikának az egysége fennmaradjon - jelentette ki a kormányfő.

 

A politikus szerint a párt elnöke nem egyszerűen a párt szervezője, hanem a párt politikájának megtestesítője. Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta: nem halogatható a baloldal átalakítása. Szavai szerint az MSZP támogatottságát, erejét nem a harmincezres tagságnak kell adnia, hanem támogatók sok százezres, esetleg milliós létszámának.