"A kitüntetettek cselekedeteikkel előre vitték az 1989-ben alakult harmadik köztársaságot és képesek voltak összefogni a nemzeti cél érdekében” – hangoztatta Bajnai Gordon a Húsz éves a Köztársaság Díj átadásán a Parlamentben.
A miniszterelnök kiemelte: a díjazottak nem csak az 1989-es fordulatkor, hanem az elmúlt húsz évben is tettek azért, hogy a Magyar Köztársaság, a magyar demokrácia jobb és erősebb legyen.
Többször is bizonyították, hogy oda tudnak állni ügyek mögé, amelyek fontosabbak a rövid távú érdekeknél. A kormány célja a díjjal az volt, hogy „példát állítsanak a jövő nemzedéke, és mások számára, hogyan lehet az országért újra és újra tenni”.
A kitüntetettek: Ágh Attila filozófus, Chikán Attila volt gazdasági miniszter, Debreczeni József közíró, Dornbach Alajos, az Országgyűlés volt alelnöke, Esterházy Péter író, Fábry Béla pedagógus, Ferge Zsuzsa szociológus, Göncz Árpád volt köztársasági elnök, Györgyi Kálmán volt legfőbb ügyész, Jancsó Miklós filmrendező, Kádár Béla közgazdász, Kéri László politológus, Kornai János közgazdász, Kósa Ferenc filmrendező, Kósáné Kovács Magda volt EP képviselő, Kozma Imre, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat elnöke, Kovács László, az Európai Bizottság tagja, Kupa Mihály volt pénzügyminiszter, Levendel Ádám szociológus, Nyers Rezső volt államminiszter, Ormos Mária történész, Rajk László, illetve Tamás Gáspár Miklós volt országgyűlési képviselő.
Chikán Attila, Esterházy Péter, Ferge Zsuzsa, Göncz Árpád, Jancsó Miklós és Nyers Rezső csak később veszik át a díjat.
A pénzjutalommal nem járó Húsz éves a Köztársaság díjr a kancelláriaminiszternek tettek javaslatot az 1989. október 23-a után megválasztott kormánytagok, országgyűlési képviselők és polgármesterek. A javaslatok alapján a hét miniszterből álló kitüntetési bizottság döntötte el, hogy kik kapják a kisplasztikai alkotást, és az adományozást igazoló okiratot.