A lap értesülése szerint az alapítvány úgy kapta meg az engedélyt óvodák és iskolák működtetésére, hogy költségvetésében valótlan számokat adott meg arról, hogy mekkora állami támogatásra jogosult. A Népszabadság tudomása szerint azonban nem emiatt emeltek vádat az alapítvány ellen.
A Győri Városi Ügyészég közérdekű adattal való visszaélés gyanúja miatt, Árvay Péter tanár feljelentése nyomán emelt vádat a győri Vocational Academy Alapítvány ellen. A pedagógus elmondása szerint az alapítvány azzal kapcsolatban, hogy mekkora állami támogatásra jogosult, valótlan összeget adott meg költségvetésében - számolt be a Magyar Nemzet. A Vocational Academy Alapítvány létrehozója, Nagy Ottó László a 2007-2008-as költségvetésben például azt írta, hogy a központi költségvetésből kapott közoktatási, valamint alap- és kiegészítő támogatások összege havonta 429,5 millió forint. A korábban pedagógusainak is tartozó, és ezért pert vesztett alapítvány trükközése kapcsán Kovács Béla Győr-Moson-Sopron megyei főjegyző írásban a rendőrségnek úgy nyilatkozott, hogy ha az alapítvány alacsonyabb összegben jelölte volna meg az állami támogatás és hozzájárulás összegét, akkor az a működési engedély kiadásának akadályát képezte volna. Az alapítvány két éve tucatnyi oktatási intézmény fenntartási jogát szerezte meg a súlyos gondokkal küzdő önkormányzatoktól, számos iskolában azonban nem egyenlítette ki a közüzemi számlákat, a pedagógusoknak pedig hónapokon keresztül nem adott fizetést.
Végeredményként a 24 tagintézményből húsz két éve, kettő pedig az idei tanévkezdésre ment csődbe, illetve a dolgozóknak két éve négy-hat havi bérrel és elmaradt végkielégítéssel tartozik az alapítvány. Igaz, hogy az elmúlt két évben összesen száz óvodai és iskolai dolgozó nyert munkaügyi pert a Vocational ellen, a tanárok a végrehajtóban bíznak, mivel az alapítvány tulajdonában lévő mindhárom épület, a győri és a kapuvári iskola, valamint a téti Európa Ház is végrehajtás alatt van.
A Magyar Nemzet információ szerint a sorban első helyen a pedagógusok munkaügyi perrel kikényszerített követelése áll, vagyis az alapítványnak hitelező bankok csak azután juthatnak pénzükhöz, ha a tanárok megkapták bérüket. Ugyanakkor a Népszabadság cáfolja a Magyar Nemzet értesüléseit, miszerint Nagy Ottó László ellen az iskolacsődök miatt emeltek volna vádat. A lapnak Székelyné Riba Katalin, a Győr-Moson-Sopron Megyei Főügyészség szóvivője elmondta: a vádirat ezzel a kérdéssel egyáltalán nem foglalkozik. Hozzátette: a feljelentő azt sérelmezte, hogy nem kapta meg az alapítványtól a szükséges közérdekű adatokat, mely ugyanakkor a közhasznúsági jelentését sem tette közzé - tette hozzá a szóvivő.
Az alapítvány ellen már az Országos Egészségbiztosítási Pénztár is feljelentést tett hanyag kezelés és sikkasztás gyanúja miatt. Ebben az ügyben már több mint egy éve folyik a nyomozás.