A szociális törvény 2005. évi módosításával július elsejétől átalakul a közgyógyellátás, az új rendszerben havi legfeljebb 12 ezer forintos keretet használhatnak fel a rászorulók betegségük kezelésére, ami indokolt esetben évi 6 ezer forinttal bővíthető - mondta el az MTI-nek Forgó Györgyné, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium főosztályvezetője
A változás értelmében a közgyógyellátásban részesülő betegek gyógyszerköltségéből havonta legfeljebb 12 ezer forintot térít az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP), továbbá évi 6000 forintos szabad keretet használhatnak fel akut panaszaikkal összefüggő gyógyszerbeszerzésre a betegek, amennyiben a havi 12 ezer forintos alapkeret már nem elegendő.
Az egyéni gyógyszerkeretből a járóbeteg-ellátás keretein belül kiadható, a társadalombiztosítás által támogatott gyógyszerkészítmények szerezhetők be. Az egyéni gyógyszerkeretet szükség esetén - például ha új betegség lép fel vagy más terápiára van szükség - év közben felülvizsgálhatják. Az új rendszer teljes támogatást nyújt a közgyógyellátottak krónikus betegségeihez szükséges gyógyszerekhez. Ezek a szakmai szabályok szerint lehetőleg generikus készítmények, vagyis olyan szerek, amelyek szabadalmi védettsége lejárt, ezért azokat bárki előállíthatja, forgalmazhatja.
Ennél drágábbat rendelhet ugyan az orvos, ha erről a beteggel előzőleg megegyezett, de a közgyógyellátás csak az egyéni gyógyszerkeret határig térít, a különbséget a betegnek kell fizetnie. A kérelmet a közgyógyellátásra a jegyzőnél kell benyújtani és mellékelni kell hozzá a háziorvos igazolását a krónikus betegségekről és a gyógyítást szolgáló terápiáról (gyógyszerek esetében hatóanyag és mennyiség megjelölésével).
A jegyző megvizsgálja a jogosultsági feltételeket (például jövedelemhez kötött jogcím esetén a jövedelmet, vagy alanyi jogcímnél az annak feltételéül szolgáló ellátásra való jogosultságot), a háziorvos igazolását megküldi az illetékes megyei egészségbiztosítási pénztárnak, amely nyilatkozik az elismert gyógyszerköltségről. A jegyző ezután elbírálja a jogosultságot a közgyógyellátásra, annak kezdő időpontját, az egyéni és eseti gyógyszerkeretet. Ha a kérelmezőnek nincs krónikus betegsége, illetőleg nincs jelentős - havi ezer forintot meghaladó rendszeres gyógyszerköltsége, akkor nincs szükség külön igazolásra, elismert gyógyszerköltség megállapítására. Ekkor a gyógyszerkeret az eseti keret összege, azaz évi hatezer forint. A jegyző döntése alapján a megyei egészségbiztosítási pénztár kiállítja és eljuttatja a jogosult részére az egy évig érvényes közgyógyellátási igazolványt. Az OEP ezután nyilvántartásában naprakészen vezeti a jogosult gyógyszerkeretét. Az eseti gyógyszerkeretet a jogosultság kezdetén egy összegben, az egyéni gyógyszerkeretet három havonta állapítják meg a betegnél.
A változás technikai háttereként július 1-től a patikák elektronikus úton ellenőrzik a közgyógyellátotti igazolvány érvényességét és a beteg gyógyszerkeretét. A gyógyszer kiváltásakor a patika elektronikusan kapcsolatba lép az OEP nyilvántartásával, és a jogosult gyógyszerkeretének erejéig térítésmentesen kiadja a gyógyszert. Ha az adott három havi gyógyszerkeret elfogy, akkor a következő három havi keret megnyitásáig a közgyógyellátott az általános térítési díjszabályok szerint válthatja ki gyógyszerét. Ha a három hónap leteltével a jogosultnak maradványa van a keretből, az nem vész el, hanem a következő három havi keret összegéhez hozzáadódik.
Göncz Kinga volt esélyegyenlőségi miniszter korábban azt nyilatkozta: a változásoktól azt várja a kormány, hogy a rendszer jobban igazodjon az egyéni igényekhez, tervezettebb és hatóanyag-alapú legyen a finanszírozás, és áttekinthetőbbé váljon a források elosztása, illetve felhasználása. (forrás: MTI)