Költségvetés - A központi alrendszer bevételei 3,2 százalékkal nőnek, tranzakciós illeték és bankadó is szerepel a javaslatban

Belföld - 2012-06-17

A jövő évi költségvetési törvényjavaslat szerint a központi alrendszer - azaz az államháztartás önkormányzatok nélküli részének - bevételei 14.799,7 milliárd forintra rúgnak, szemben a 2012. évi 14.340,95 milliárd forinttal, ami 3,2 százalékos növekedés. A 283 milliárd forintra tervezett tranzakciós illeték-bevétel mellett a pénzügyi szervezetek különadója is szerepel, 72 milliárd forinttal.

A kormány jövő évi adó- és járulékpolitikai célkitűzéseit az határozza meg, hogy az államadósság csökkentését szem előtt tartva, a kitűzött hiánycélhoz kell szabni  a megfelelő költségvetési bevételeket. A kormány a jövedelmi adókról a fogyasztási és a forgalmi típusú adókra teszi a hangsúlyt - derül ki az előterjesztésből.

 

    A személyi jövedelemadó esetén 2013-tól megszűnik az évi 2 millió 424 ezer forintot meghaladó, összevont adóalapba tartozó jövedelmeket terhelő adóalap-kiegészítés, így a jövedelem nagyságtól függetlenül valamennyi összevont adóalapba tartozó jövedelem adóterhelése 16 százalék lesz.

 

    A személyi jövedelemadó bevételi terv 1.540,3 milliárd forint. A 2013. évre vonatkozó tervezés a nemzetgazdasági szintű bruttó bér- és keresettömeg 5,1 százalékos növekedését vetíti előre. A tervezett összeg az adóváltozásokkal módosított bevétel. Az adóváltozások a tárgyévben összességében 107,2 milliárd forint költségvetési bevételcsökkenést eredményeznek. Illetékekből a központi költségvetés 2013. évi várható bevétele 110,4 milliárd forint.

 

    A pénzügyi tranzakciós illetéket a Széll Kálmán Terv 2.0 hívta életre, az új adónem 2013. január 1-jétől lép hatályba. Az illeték a Magyarországon végrehajtott – egyes meghatározott – fizetési műveletekhez kapcsolódó új közteher. Jellemzője, hogy forgalmi típusú illeték, amely alapvetően a lakossági és vállalati banki tranzakciókra, valamint a postai ügyletekre terjed ki. Előirányzata 283 milliárd forint.

 

    A távközlési adót 2012. július 1-jétől vezetik be. Az új adónem alanya a távközlési szolgáltató. Az adóalap az indított hívások időtartama, valamint a küldött üzenetek száma, az adó mértéke egységesen 2 forint/megkezdett perc vagy küldött üzenet. Ebből a közteherből 44 milliárd forintra számít a kormányzat.

 

    A pénzügyi szervezetek különadója esetében új szabályozás lép életbe, a biztosítótársaságok 2013. évtől kikerülnek az adónem hatálya alól. Ugyanakkor lesz biztosítási adó, ami január 1-jén lép hatályba, és a baleseti adót, a biztosítókat terhelő pénzügyi intézményi különadót és a tűzvédelmi hozzájárulást váltja ki. Az egyesített összegű adónem 2013-as előirányzata 52,5 milliárd forint.

 

    Kedvezményt jelent a továbbra is érintett szervezetek, cégek számára, hogy az adómérték a felére csökken: a pénzügyi szervezetek különadója címén tervezett bevétel 72 milliárd forint, amely 115 milliárd forinttal, 62 százalékkal kevesebb a 2012-re előirányzott 187 milliárd forintnál.

 

    A  kormányszóvivői tájékoztatón Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter leszögezte: a traznakciós illeték 1 ezrelékes mértéke nem változik, ám az még kérdés, hogy lesz-e felső korlátja. Megjegyezte, hogy felső korlát nélkül 300-400 milliárd forint lenne az illetékből származó bevétel. Elmondta, a kormány több kérdésben folytat tárgyalásokat a bankszövetséggel, így az illeték felső korlátjáról, a bankadó esetleges kivezetéséről, és egy pénzügyi élénkítő paktumról. Ha kivezetik a bankadót, nem lehetne általános felső korlátja a tranzakciós illetéknek, hiszen a bankadó kivezetése révén kieső forrást pótolni kell - mondta.

 

    Az egyes ágazatokat terhelő különadó (bolti kiskereskedelem, távközlés, energiaellátók) 2013-tól megszűnik a javaslat szerint.

    Az energiaellátók jövedelemadója 2013. évben továbbra is megmarad, az adónem személyi köre kiegészül a villamos energia és földgáz törvényben meghatározott egyetemes szolgáltatóval, elosztói engedélyessel, a közüzemi vízszolgáltatást nyújtó és települési hulladékkezelést végzőkkel. Az adó mértéke 8 százalékról 11 százalékra változik. Az energiaellátók jövedelemadója mérlegsoron 40 milliárd forint bevételi összeg szerepel.

    A társasági adó címén a tervezett bevétel 380,8 milliárd forint. Ez a bevétel 24,6 milliárd forinttal, 7 százalékkal haladja meg a 2012. évben a költségvetési törvény által előirányzott 356,2 milliárd forintot. A hitelintézeti járadék 2013. évre tervezett összege 8,1 milliárd forint. Cégautóadóból a költségvetés 39 milliárd forint bevételt vár.

    Az egyszerűsített vállalkozói adó címén tervezett bevétel 178,2 milliárd forint. Ez 46,8 milliárd forinttal, 21 százalékkal kevesebb a 2012-re előirányzott 225 milliárdnál.

    A bányajáradék tervezett bevétele 95 milliárd forint. Döntő részét, több mint 97 százalékát továbbra is a kőolaj- és a földgáztermékek utáni befizetések jelentik. Játékadóból a központi költségvetésnek 58,1 milliárd forint bevétele várható 2013-ban.   

    A 2013. évre tervezett általános forgalmi adó bevétel 2.826,4 milliárd forint, amely a GDP mintegy 9,2 százaléka. A tervszám a bázisévi előirányzatot (2.722,0 milliárd forint) 104,4 milliárd forinttal (3,8 százalékkal) haladja meg.

    Jövedéki adóból a várt bevétel 913,1 milliárd forint, ez gyakorlatilag megegyezik az idei előirányzattal (913,9 milliárd).

    A költségvetés 2013. évre tervezett regisztrációs adó bevétele 15 milliárd forint.