KOMP két part között

Belföld - 2010-10-19

- Már Magyarországon is létezik olyan program, amely versenyképes szakmát és valódi munkaerő-piaci lehetőséget ad a sajátos nevelési igényű tanulóknak. A Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közalapítvány (FSZK) által mentorált KOMP program hatékony, és alkalmas az országos bevezetésre.

Három év után lezárult a program modellezési szakasza, a résztvevő szakiskolák tapasztalatait konferencián összegezték. A beszámolók alapján az FSZK úgy döntött, hogy részletes tájékoztatást és szakmai útmutatást ad az ország szakiskolái számára, így biztosítja számukra is a program alkalmazásának lehetőségét.   A szakiskolát végző több ezer tanulásában akadályozott fiatal alkalmas a munkavállalásra, többségük mégsem lépi át egy munkahely küszöbét sem.

 

 A KOMP program két  part , a sajátos nevelési igényű tanulók és a munkáltatók között teremt kapcsolatot. A modellezésben részt vevő öt szakiskolában 2007-ben indított program kulcsa a munkavállalói ismeretek tanórákba illesztése, álláskeresési technikák elsajátítása, a munkafegyelemre, csapatmunkára nevelés az oktatás teljes időtartama alatt. A KOMP szabadon alakítható moduljait az iskolák tanulóik egyéni adottságai szerint alkalmazhatják, az FSZK segít az ehhez szükséges szakmai háttér kialakításában.   A program keretében a szakma tanulása mellett külső munkahelyi gyakorlatokat, üzemlátogatásokat szerveznek az iskolák, így a munkáltatók megismerhetik a tanulók képességeit.

A végzett fiatalok nemcsak az állásinterjúkon, hanem rendszeres együttműködés során építhetnek bizalmi tőkét maguknak. A KOMP modellprogramot az iskolák tanárai, diákjai és az intézményekkel kapcsolatot építő munkáltatók tapasztalatai alapján véglegesítettük.  Az eddigi tapasztalataink alapján világossá vált: ha a szakiskolai oktatás versenyképes szakmát ad a sajátos nevelési igényű tanulók kezébe, felveszik a versenyt szaktudásban az országos képzés élvonalával. A KOMP program bevezetésével munkafegyelmük, lojalitásuk, lelkesedésük példamutató lesz. Célunk, hogy a sajátos nevelési igényű szakiskolások versenyképes szakmával a kezükben, megfelelő munkaerő-piaci kapcsolatok, ismeretek által mihamarabb dolgozó, ön- és családfenntartó személyekké váljanak. 

 

    Kiadó: Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közalapítvány