A Velencei Bizottság eddig semmilyen formában nem értékelte azt az igazságügyi törvénymódosítási csomagot, amelyet a bizottság ajánlásait figyelembe véve terjesztett a kormány az Országgyűlés elé - közölte a kormányszóvivői iroda csütörtökön az MTI érdeklődésére, reagálva az egyes európai szervezetekkel összefüggésben megjelent sajtóhírekre.
Az atv.hu a nap folyamán arról írt, hogy az Európai Bizottsággal egyeztetve "öt pontban összegzett, egyértelmű és nem alkuképes feltételt" fogalmazott meg a magyar bírósági reformmal kapcsolatban a Velencei Bizottság; a kifogást pedig úgynevezett "non paper" útján közölték.
A kormányszóvivői iroda az MTI-t tájékoztatva felidézte: a magyar kabinet az április 7-i határidő előtt, március 30-án elküldte válaszát az Európai Bizottságnak mindkét kötelezettségszegési eljárásban, valamint mind a két úgynevezett adminisztratív levélre. Ez utóbbiak közül az egyik valóban az igazságszolgáltatási rendszerre vonatkozott. Az Európai Bizottság kérdéseire a kormány részletes választ adott, és jelenleg várja a testület visszajelzését - tették hozzá.
Emlékeztettek arra is, hogy az Európa Tanácshoz tartozó Velencei Bizottság március 16-án hivatalos véleményt fogadott el a bírósági törvényekről, és javaslatokat fogalmazott meg a jogszabályok általuk kívánatosnak tartott módosítása ügyében. A kormány ezeket figyelembe véve módosító csomagot terjesztett az Országgyűlés elé, amely csomag döntő részben teljesíti a Velencei Bizottság ajánlásait - közölték, hozzátéve, hogy az Európa Tanács közelmúltban Budapesten tárgyaló főtitkára üdvözölte ezt, és a magyar féllel közösen tartott sajtótájékoztatóján konstruktívnak minősítette a Magyarországgal zajló párbeszédet.
A sajtóhírekben is megemlített "non paper"-t - folytatta a kormányszóvivői iroda - Thomas Markert, a Velencei Bizottság titkára adta át budapesti látogatását követően, mint nem hivatalos véleményét azzal kapcsolatban, mely kérdésekben tartaná tanácsosnak a vonatkozó magyar törvények kiigazítását.
"A Velencei Bizottság eddig tehát semmilyen formában nem értékelte a magyar kormány által az Országgyűlésnek benyújtott törvénymódosítási javaslatot, hiszen a Velencei Bizottság nem is ülésezett március 16-a óta" - mutatott rá a kormányszóvivői iroda, hozzáfűzve azt is, hogy a javaslatokkal és az azokra adandó válasszal kapcsolatban konkrét határidő sehol, semmilyen formában nem merült fel. Az Európa Tanács főtitkára hivatalosan a magyar kormánynak nem is jelezte ezeket a "kívánalmakat"; ennek a dokumentumnak semmilyen hivatalos státusza nincs - hangsúlyozták.
Megjegyezték továbbá, hogy Thomas Markert nem az Európai Unió, hanem az Európa Tanács titkárságának tisztségviselője, az Európai Unió nevében nem áll módjában nyilatkozni.
Zárásul megismételték: a kormány már több alkalommal hangsúlyozta, hogy a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) folytatandó tárgyalások megkezdésének pontos feltételeit nem kapta meg. Ezek pontosítását az Európai Uniótól, illetve magától az IMF-től várja.