Válságintézkedéseknek nevezte Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke a 168 óra című hetilap csütörtökön megjelent számában azokat a lépéseket, amelyeket a kormány az államháztartási hiány csökkentésére bejelentett, hangsúlyozva, hogy ez az utolsó esély a megrendült pénzügyi és politikai hitelesség visszanyeréséhez.
"Remélem, hogy a hiány 8 százalék alatt marad, ha a válságintézkedések eredményesek lesznek" - mondta a szabad demokrata pártelnök, arra a kérdésre, hogy még most sem biztos, mit számol a kormány hiánynak, s 8, 9, vagy 11 százalék lesz-e a "végszámla". Elismerte, hogy a pontos adatokról valóban nem beszéltek a kampányban, de mint mondta, már az eredeti költségvetés alapján látta az SZDSZ, hogy cselekedni kell.
Arra a kérdésre, hogy a megszorító intézkedések miatt az MSZP-ben nagy a döbbenet és "már kezdődik a susmorgás", s vajon az SZDSZ-ben nem kell e hasonló "lázongással" számolni, Kuncze Gábor azt mondta, húsztagú a frakciójuk, 12 tagú az ügyvivői testület, amennyire lehetetett, tájékoztatta őket.
Az MSZP-nek 190 tagú "megafrakciója" van. "Ott takarékosan kell bánni az információkkal, nehogy rémhírek kapjanak lábra" - tette hozzá. A szabad demokrata politikus szerint, ha Gyurcsány Ferenc miniszterelnök-jelöltként azzal kampányol, hogy adóemelést hajt végre, ha nagyon őszinte - amit számon is kérnek rajta -, biztosan elbukik. "Nem tartunk ott, hogy az őszinte beszédet a közönség honorálja" - mondta, hozzátéve, hogy az SZDSZ néha próbálkozott ilyesmivel; nem is nyert választást.
Arra a megjegyzésre, hogy a megszorítások bejelentésének hírére a forint "lejtmenetbe kezdett", Kuncze Gábor azt mondta, ez annak következménye, hogy a piac egyrészt jelentős kiadáscsökkentő, másrészt versenyképességet javító intézkedéseket várt. "Ehhez képest a piac értékítélete szerint túl nagy a bevétel-növekedés, ami rontja a versenyképességet, és kevés a kiadáscsökkentési tétel" - fűzte hozzá. Hangsúlyozta ugyanakkor: "a kormánynak (és Magyarországnak) ez az utolsó esélye, hogy visszanyerje megrendült pénzügyi (és politikai ) hitelességét".
Az őszi önkormányzati választásról szólva közölte: nemcsak arról van szó, hogy ki nyeri meg, hanem hogy az SZDSZ meg tudja-e őrizni Budapesten azt az erős pozíciót, ami segíti fennmaradását az országos politikában is. "Közös lista tehát nem lesz" - jelentette ki a koalíciós partner eredeti elképzelésére utalva. (forrás: MTI)
Kapcsolódó anyag: Bizony fájni fog