Pénteken jár le a színlelt szerződések megszüntetésére, illetve átalakítására vonatkozó moratórium. Szombattól az adóhatóság fokozottan és célzottan ellenőrzi a törvény végrehajtását, mivel a színlelt szerződések felderítése az APEH kiemelt feladata lesz.
Összesen 2,5 év állt a foglalkoztatók rendelkezésére, hogy rendezzék a leplezett munkaviszonyban foglalkoztatott munkavállalók ügyét. Az úgynevezett színlelt szerződéssel való foglakoztatás becslések közel százezer embert érint Magyarországon. A törvénytelen foglalkoztatás azért öltött ilyen méreteket, mert a munkavállalók és munkaadók egyaránt jelentős összegeket spórolhattak az adók és járulékok elkerülésén. Ha azonban péntekig nem rendezték a színlelt szerződések ügyét pontosan az elmaradt járulékokat és adókat fizethetik vissza akár öt évre visszamenően, bírsággal súlyosbítva. A moratórium értelmében, akik június 30-áig megszüntették vagy átalakították ezeket a jogviszonyokat, mentesülnek a be nem fizetett közterhek és a szankciók alól.
Azon cégeknek, amelyeknél már korábban ellenőrzött az APEH és megállapítást tett, július 31-ig be kell jelentenie az adóhivatalnak, hogy megszüntette, illetve átalakította ezeket a szerződéseket, különben a törvény által felkínált kedvezmény, "adóamnesztia" elvész. Ha viszont június vége után színlelt szerződést talál az adóhatóság, az ellenőrzést kiterjesztik a moratórium időszakára is. Ebben az esetben behajtják a korábban meg nem fizetett közterheket (például a foglalkoztató által fizetendő társadalombiztosítási járulékokat, a foglalkoztatott által fizetendő egészségbiztosítási és nyugdíjjárulékot, a magánnyugdíjpénztári tagdíjat, a munkaadói és munkavállalói járulékot, a tételes egészségügyi járulékot, a szakképzési hozzájárulást). A le nem vont személyi jövedelemadó (szja) előleg miatt mulasztási bírságot szab ki az adóhatóság.
Ezen felül az adóhivatal az adó késedelmes megfizetése esetén késedelmi pótlékot számít fel – ami a jegybanki alapkamat kétszerese –, adóhiány esetén pedig adóbírságot, azaz az adóhiány 50 százalékát kell kifizetni. Az adóelőleg levonásának, illetve megfizetésének elmulasztása esetén pedig a késedelmi pótlék mellett 50 százalékig terjedő mulasztási bírságot is kiszabnak. A foglalkoztatottaknál is lehetőség van adóhiány megállapítására, mivel azonban a foglalkoztatottak sokszor kiszolgáltatott helyzetben vannak, jó esélyük van arra, hogy ha kérik, mentesüljenek a szankciók alól.
Az APEH korábbi bejelentése szerint az ellenőrzésre való kiválasztás nem véletlenszerűen fog történni. A színlelt szerződések vizsgálatára olyan indirekt információk alapján kerülhet sor, mint például egy foglalkoztatott bejelentése, amely lehet akár egy munkaügyi per is, a munkaügyi felügyelőségtől érkező megkeresés, más adózónál lefolytatott vizsgálat, bevallások. A színlelt szerződések felderítése a moratórium után az adóhatóság kiemelt feladata. (forrás: FigyelőNet)