LMP: Munkát támogató adórendszert!

Belföld - 2011-02-14
Orbán Viktor mai beszédében lényegében belátta, hogy a kormány gazdaságpolitikája kudarcot vallott. Nehéz másként értelmezni a miniszterelnök beismerését, hogy az adócsomaggal sokan rosszul jártak, valamint azt a kérését, hogy Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter dolgozzon ki újabb gazdaságpolitikai csomagot.

A kormány adópolitikája alkalmatlan munkahelyteremtésre és 800 milliárdos lyukat ver a költségvetésen, hogy nem létező bevételeket költsön el a leggazdagabbak jutalmazására. Az LMP a héten újra benyújtja őszi adócsomagját és ismét felszólítja a kormányt, hogy dolgozzon ki egy munkát támogató, fenntartható és igazságos adórendszert.

 

Orbán Viktor miniszterelnök ma is elmondta: mindenkinek dolgoznia kell. Ez azonban csak akkor lehetséges, ha van hol, ha új munkahelyek jönnek létre. Erre a Fidesz által létrehozott egykulcsos SZJA-ra épülő adórendszer nem alkalmas. Nemzetközi tapasztalatok és kutatások támasztják alá, hogy a jómódúaknak adott adókedvezmény csak nagyon mérsékelt hatással van a munkahelyek növekedésére. Ráadásul az adókedvezmény miatt a bruttó 300 ezer forint alatt keresők nagy része rosszabbul jár; fizetésük nem, vagy alig emelkedik, miközben az energiaárak, a banki és biztosítási költségek és az élelmiszerárak is emelkednek - nem függetlenül a kormány egyéb intézkedéseitől.

Az LMP a héten újra benyújtja őszi adócsomagját, amely egy igazságos, munkabarát és fenntartható gazdaság érdekében bevétel-semlegesen rendezné át az adóterheket. Ez az adórendszer minden jövedelmi kategóriában könnyítene, de leginkább ott, ahol erre a legnagyobb szükség van és ahol az alacsonyan képzett állástalanok számára új munkahelyek várhatók. A tőkét terhelő adókat visszaállítaná a korábbi szintre, és a fenntarthatóbb gazdaság érdekében jobban terhelné a környezetszennyezést. Így az adórendszer egy munkaközpontú, erőforrás-takarékosabb gazdasági növekedésre ösztönözné a gazdaságot, miközben megfelelő szinten tartja a bevételeket az állam számára, hogy közfeladatait el tudja látni.

Az adórendszer átalakításának elemei:

1. A progresszív SZJA visszaállítása, ami a korábbi (2010-eshez képest) minden jövedelmi kategóriában 20-30%-kal csökkenti az elvonási szintet. Az éves bruttó adóalapot tekintve

·         0-1,2 millió forintig 0%;

·         1,2-3,7 millió forintig 18%;

·         3,7-8,4 millió forintig 450 ezer forint és a 3,7 millió forint feletti rész 36%-a;

·         8,4 millió forint felett 2 142 000 forint és a 8,4 millió forint feletti rész 50%-a.

2. Járulékcsökkentés: munkaadói járulék csökkentése 3% ponttal, munkavállalói járulék csökkentése 1% ponttal.

3. A társasági adó mértékének visszaállítása 100 millió Ft nyereség felett.

4. A tőkejövedelmek adójának egységesítése 20%-os szinten.

5. Az örökösödési és ajándékozási illeték visszaállítása a 2010-es nyári módosítás előtti állapotra. 

6. A mezőgazdasági termelők kompenzációs felárának növelése.

7. Az agroüzemanyagok jövedelemadó-mentességének eltörlése.

8. Kilométer-arányos útdíj a nehézgépjárművekre.

9. A közúti fuvarozók üzemanyag-megtakarításának adómentességének eltörlése.

10. A cégautók költségek elszámolhatóságának csökkentése.

11. A START kártyához kapcsolódó járulékkedvezmények 1,5-szeresére növelése.

12. A termékdíj-bevételek növelése.

13. A környezetterhelési díj emelése.

+ 1. Import zöldségekre és gyümölcsökre vonatkozó adó (narancs-adó)

 

 

 

Budapest, 2011. február 14.

 

Scheiring Gábor

országgyűlési képviselő,

az LMP gazdaságpolitikai kabinetjének vezetője