Akár 10 millió forintos bírságot is kiszabhatnak arra, aki szeptember után szabálytalanul lobbizik – erről döntött a kormány szerdai ülésén. A rendelet szerint súlyosabb büntetésre számíthat, aki az előírásokat megsértve az Országgyűlésnél, a kormánynál vagy önkormányzatoknál, illetve vezető tisztséget viselő közeli hozzátartozóján keresztül próbálja befolyásolni a közhatalmi döntéseket.
A közélet tisztasága, és az eddig szabályozatlan lobbitevékenység átláthatósága érdekében a Parlament még februárban törvénybe foglalta a lobbizás szabályait. A kormány szerdán a törvény végrehajtási rendeletéről döntött.
A februárban elfogadott törvény és annak végrehajtási rendelete nem vonatkozik a tagságuk érdekeit képviselő társadalmi szervezetekre, szakszervezetekre, hanem csak azokra, akik megbízás alapján, a megbízótól kapott juttatás ellenében érvényesítik ügyfeleik érdekeit. A törvényben meghatározott definíció szerint ugyanis a lobbizás a közhatalmi döntések megbízás alapján történő, üzletszerű befolyásolása.
A szerdán elfogadott rendelet szabályozza többek között a lobbiigazolvány kiadását, az igazolványért fizetendő díj mértékét és az engedély nélküli lobbizás esetén kiszabható bírságokat is. A rendelet értelmében a lobbisták és a lobbiszervezetek nyilvántartását a Központi Igazságügyi Hivatal vezeti majd, és az igazolványt is ennél a hivatalnál kell kérelmezni. A kérelmezőt legfeljebb 30 napon belül nyilvántartásba veszik, és a nyilvántartásba vételtől számított 15 napon belül kiállítják számára az igazolványt, ha a kérvénye megfelel a törvényi előírásoknak.
A rendelet szankciókat is tartalmaz: aki a jövőben igazolvány nélkül lobbizik, vagy más módon sérti meg a lobbitörvény előírásait, az 10 millió forintig terjedő bírságra számíthat. A Központi Igazságügyi Hivatal által kiszabott bírságok megállapításánál figyelembe veszik majd az eset összes körülményét, így különösen a jogsértés súlyát, annak célját és az időtartamát is.
Nagyobb bírságra kell számítaniuk azoknak, akik az Országgyűlésnél, a kormánynál vagy önkormányzatoknál lobbiznak szabálytalanul, ahogyan azokra is, akik vezető tisztséget viselő közeli hozzátartozójukon keresztül próbálják befolyásolni a közhatalmi döntéseket. A bírság kiszámítása során ugyanis a hivatal a megállapított alapbírságot megszorozza a rendeletben felsorolt, a társadalomra különösen veszélyes esetekhez rendelt szorzószámmal. A pénzbüntetés mellett a Központi Igazságügyi Hivatal a lobbiigazolvánnyal rendelkező jogsértőt a nyilvántartásból is törli, és egy évre eltiltja a lobbitevékenység folytatásától.
A lobbitevékenységet szabályozó törvény és végrehajtási rendelete szeptember 1-jével lép hatályba.