Az LMP szerint alapvetően meg kell változtatni a magáncsőd intézményét ahhoz, hogy az érdemi segítséget nyújtson az érintetteknek. Schmuck Erzsébet országgyűlési képviselő csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján túlbonyolítottnak és agyonszabályozottnak minősítette a magáncsőd rendszerét, amelyen - mint megjegyezte - a kormányoldal csupán technikai, nem célravezető változtatásokat kezdeményez.
Mint arra felhívta a figyelmet, a több mint 600 millió forintból bevezetett lehetőségre kevesebb mint százan jelentkeztek eddig, mivel az adósságcsapdába került emberek többsége nem tudja azt igénybe venni.
Pártja szerint ezért nem csak a lakáshiteleseknek kellene biztosítani a lehetőséget. Problémásnak tartják, hogy legalább 2 millió forintnyi tartozással lehet belépni, holott a közműtartozások ennél alacsonyabb összeg esetén is gondot okoznak.
Jelenleg a tartozás legalább felére vagyoni vagy jövedelmi fedezettel kell rendelkezni, és egy félmillió forintot meghaladó, 90 napon túli tartozás is a feltételek között van.
Schmuck Erzsébet szerint túl magas a kötelező havi törlesztőrészlet számukra, mint ismertette, például egy 10 millió forintos lakás esetében havi 65 ezer forint -, és túl kevés a megélhetésre fejenként megtartható havi 42 750 forint. Öt éven át ennyiből nem lehet megélni - jelentette ki. Mindezen szigorú feltételek ellenére, aki a törlesztés öt éve alatt rokkanttá vagy munkanélkülivé válik, még az utcára kerülhet - fűzte hozzá az LMP-s képviselő.
A magáncsődtörvény módosítására tett kormányzati javaslat - amelynek általános vitáját csütörtökön folytatja le az Országgyűlés - célja, hogy legkésőbb 2016. március 1-jéig egyszeri póthatáridőt biztosítson az első ütemben - a lakáshiteladósok által - megindítható adósságrendezési eljárások kezdeményezésére.