Megalakult a Nemzeti Fejlesztési Tanács, amely a kormány külső stratégiai, társadalmi tanácsadó testülete - közölte Bajnai Gordon fejlesztéspolitikai kormánybiztos.
Elmondta: a tanács évente minimum háromszor ülésezik, és fő feladata lesz, hogy a következő hét évben a Nemzeti Fejlesztési Terv megvalósulását kövesse és véleményt mondjon stratégiai kérdésekről még a kormánydöntést megelőzően. A Nemzeti Fejlesztési Tanácsot a miniszterelnök vezeti, alelnöke a Fejlesztéspolitikai Irányító Testület (FIT) alelnöke, tagjai a regionális fejlesztési tanácsok, a Gazdasági és Szociális Tanács delegáltjai és a miniszterelnök által felkért szakemberek, valamint állandó meghívottként részt vesznek a FIT tagjai.
Bajnai Gordon elmondta, hogy a Nemzeti Fejlesztési Tanács szeptember 25-én véleményezi a kormánydöntés előtt a társadalmi vita alapján átdolgozott második Nemzeti Fejlesztési Tervet. A második Nemzeti Fejlesztési Terv társadalmi vitájával kapcsolatban Bajnai Gordon közölte, hogy folyamatosan egyeztet a régiókkal, eddig ötben tárgyalt. Az eddigi tapasztalatok szerint a régiók egyetértenek a fő célkitűzésekkel, és nagy érdeklődést mutatnak a megvalósítás iránt.
A társadalmi vitában eldöntendő kérdésként fogalmazódott meg, hogy milyen arányt képviseljen a versenyképesség illetve a felzárkóztatás, a közlekedés és a környezetvédelem, a humán terület vagy az infrastruktúra fejlesztése. Bajnai Gordon jelezte, hogy a társadalmi egyeztetés során több szervezet is megtárgyalta a tervet, szeptember 19-én parlamenti vitanapot tartanak a fejlesztésről, szeptember 25-én a Nemzeti Fejlesztési Tanács elé viszik, és a szeptember végi kormánydöntést követően nyújtják be Brüsszelnek.
Októberben készülnek a regionális illetve az ágazati operatív programok, és novemberben majd lehet tudni, mely programok indulhatnak a következő két évben. A kormánybiztos szólt a készülő második Nemzeti Fejlesztési Terv és a konvergencia kapcsolatáról. Utalt arra, hogy a Nemzeti Fejlesztési Tervben rövid távú kihívásokat is figyelembe kell venni, a széles, általános célkitűzések helyett fókuszálni kell, ezért csökkentették a korábbihoz képest a célok számát, és maradt a foglalkoztatás és növekedés. Az egyensúly helyreállítását szolgáló konvergenciaprogram rövid távon a foglalkoztatás és a növekedés területéről követel áldozatokat - mutatott rá Bajnai Gordon.
Danks Emese kormányszóvivő a miniszterelnök luxemburgi útjára vonatkozó kérdésre válaszolva elmondta: a miniszterelnök az előző és az utána következő napon előre egyeztetett programokkal rendelkezett, megfelelő időben nem állt rendelkezésre menetrendszerinti repülőjárat. A magánrepülőgépet 5 millió forintért bérelték. (forrás: MTI)