Az APEH Észak-Alföldi Regionális Igazgatósága eredményesnek értékelte a Tavaszi Ellenőrzési Akció lefolytatását, mely 555 ellenőrzést hozott magával.A vizsgálatok nagyon sok ismerettel szolgáltak az ellenőrzési terület számára, mivel több olyan esetben is olyan megállapításokat tettek, melyek túlmutatnak a nyugtaadás „szimpla” elmulasztásának tanulságain. Bár a mintegy 220 nyugtaadásra irányuló ellenőrzés több mint harmadában is visszaélést tapasztaltak a revizorok.
Több esetben azonban súlyosabb mulasztásokat is megállapítottak, mint a bizonylat kibocsátásának elmaradása:
„Feketéző házi hentest” akart ellenőrizni a VPOP-val közösen az adóellenőrök a húsvéti ünnep előtt, ám a „próbavásárláskor” nem a sertés vágás, sokkal inkább a zárjegy és nyugta nélkül kínált pálinka adott magyarázni valót az egyébként cipész vállalkozónak. Az adóhatóság munkatársai a vám- és pénzügyőrökkel közösen tartott ellenőrzésben számla- és nyugtaadás elmulasztás miatt indítottak eljárást, míg a vámosok a zugpálinka árustól 120 liter pálinkát foglaltak le további vizsgálatra.
A nyugtaadás teljesítése mellett azt is ellenőrizték a revizorok, hogy a pénztárgépben regisztrált napi bevétel megegyezik-e a pénztárban szereplő összeggel. Még a „sokat látott” revizoroknak is leesett az álla egy húsüzletben, ahol az ellenőrzés több mint egymillió forintos eltérést észlelt. A fejét vakaró hentes a helyszínen beismerte, bizony több napja „megfeledkezett” a pénztárgépben kötelező napi zárásokról, ezért mutatott a gép milliós összegű egyenleget. A mulasztás bírságot von maga után.
Kiemelten ellenőrizték továbbá a pénztárgépek szabályos működését, mivel az elmúlt időszakban jelentősen megnőtt a pénztárgépet „machináló” adózók száma. Az akció ideje alatt két adózó akadt fenn ezen a szűrőn, akik gépéről hiányzott, vagy sérült volt a plomba, aminek sértetlensége alapvető feltétel ahhoz, hogy az adóhatóság hitelesnek fogadja el a pénztárgépben rögzített értékesítési adatokat. A hivatal a pénztárgépeket bevonta további vizsgálat céljából
Egy benzinkúton a vámosokkal együtt eljáró adóellenőrök egy érdekes mappára bukkantak. Az ebben fellelt bizonylatok és feljegyzések alapján arra keletkezett gyanú, hogy a benzinkúton dolgozók fiktív számlákat készítettek. Erre azokat az értékesítéseket használták fel, ahol a vevők nem igényeltek számlát. Ezekben az esetekben a „megrendelőik” számára kiállították a számlát, természetesen nem a tényleges vevő, hanem a megrendelő adataival. Az ügyben a két hatóság közösen vizsgálódik tovább.
Egy üzletben a revizorok éppen azt vizsgálták, hogy rendelkezik-e a bolt a beszerzett árukról számlával. E célból leltár felvétele volt folyamatban, amikor egy szállító megjelent az üzletben és az elképedt revizorok szeme láttára adta át a termékeket, mindenféle bizonylat nélkül. Kínos magyarázkodás következett, melyet adóigazgatási eljárás követ.
Egy másik üzletben a foglalkoztatottak bejelentését ellenőrizték a revizorok. Ennek során nem lehetett elmenni amellett a tény mellett, hogy a nyitvatartási idő lefedésére a bejelentett alkalmazottak száma nem tűnt elégségesnek. Átnézve adózó számláit, nyilvántartásait olyan személyek aláírásai voltak fellelhetők, akiket adózó nem jelentett be. A vállalkozó elé tárva ezeket az ellentmondásokat elismerte, hogy „fekete munkásokat” is alkalmaz. Mulasztási bírságra számíthat, és üzlete néhány napos bezárását is megkockáztatta ezzel.
Az ellenőrzések nemcsak hét közben, hanem hét végén is folytak. Ezt indokolták az eredmények is, hisz az egyik szombati napon lefolytatott 19 nyugtaellenőrzésből 15 járt megállapítással. Egy ellenőrzött adózó ki is fejezte csalódását, kérdezve: „Hát maguk ilyenkor is dolgoznak?”
APEH Észak-alföldi Regionális Igazgatósága