A bejelentés nélkül demonstrálókkal, a rendőri felszólítást figyelmen kívül hagyó tömeggel szemben a rendőrség jogszerűen járt el október 23-án - jelentette ki Petrétei József igazságügyi és rendészeti miniszter az Országgyűlés emberi jogi, nemzetbiztonsági és rendészeti bizottságának közös ülésén.
Az emberi jogi, a nemzetbiztonsági és a rendészeti bizottság az október 22. és 24. között a fővárosban történtek megvitatására tartott együttes ülést, amelynek első része volt nyílt, később a kormánypárti többség szavazataival - hosszas vita után - zárt ajtók mögött folytatták a meghallgatásokat.
A sajtó számára nyílt ülésen az igazságügyi és rendészeti miniszter hangsúlyozta: a tömegnek volt választási lehetősége arra, hogy elhagyja a helyszínt, ezt sokan meg is tették.
Szilvásy György, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter arról beszélt, a Fidesz részéről egyre hevesebb támadások érik a kormányt, a rendőrséget és a miniszterelnököt azzal a váddal, hogy már szeptember 18-án szándékos provokációt követtek el a tévészékház ostrománál, majd október 23-án is ezt tették. A kancelláriaminiszter szerint a bizonyítékok egyértelműen cáfolták ezeket a vádakat, sőt inkább azt támasztják alá, hogy fordítva történhetett. Szilvásy is cáfolta, hogy a randalírozókat rátolták volna az Astoriánál demonstrálókra.
Kiemelte: szeptember 18-án nagyon sok esetben spontán jelenségek eredményezték azt, hogy bekövetkezhetett a rendzavarás a tévészékházánál. Azt követően azonban - tette hozzá - azt tapasztalták, hogy szélsőjobboldali szervezetek, amelyek korábban önállóan dolgoztak, egyfajta hálózatot hoztak létre. Ez a hálózat a radikális és kevésbé radikális, a tüntetések békés eszközeit is alkalmazó, illetve a szélsőséges, akár a fegyverhasználatig is elmenő körökkel építette ki kapcsolatait.
Szilvásy György elmondta: ez a hálózat kapcsolatot keresett és talált parlamenti pártokhoz, ismert politikai szervezetekhez, például a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalomhoz, a Lelkiismeret ,88 csoporthoz, vagy a Kurucinfo köré szerveződött csoportokhoz. Kitért arra is, hogy megtalálták a kapcsolatot a Magyarok Világszövetsége egyes tisztségviselőivel és vezetőivel, a Jobbikkal, a MIÉP-pel és a Magosz egyes vezetőivel. A kancelláriaminiszter szerint a hálózat egyes fideszes helyi szervezetekkel is felvette a kapcsolatot és érdemben építette ki azokat.
Arról is beszélt, hogy a zavargásban résztvevők egyik jogi tanácsadójával az Orbán-kormány egy volt tagja tartotta a kapcsolatot. Emellett "a hatóságok előtt jól ismert egyik rendbontóval", aki ellen eljárás is indult, a Fidesz egyik országgyűlési képviselője is kapcsolatot tartott. A rendelkezésre álló bizonyítékok arról szólnak, hogy nem elszigetelt események véletlen összjátékaként következett be mindaz, ami október 23-án történt - vonta le a következtetést Szilvásy György. Hozzáfűzte: a rendbontók egyes politikai pártok, illetve személyiségek közvetett vagy közvetlen támogatását is élvezték.
A miniszter feltette a kérdést: miért ment a tömeg egységesen a Fidesz-rendezvény irányába? Szerinte egyértelmű bizonyítékok vannak arra, hogy a randalírozókat tudatosan, szándékosan húzták rá a Fidesz nagygyűlésére. Szilvásy György tájékoztatása alapján hasonlóképpen egyértelmű bizonyítékok vannak arra is, hogy a rendőrség ezt megpróbálta megakadályozni.
A rendőrség figyelmeztette a Fidesz nagygyűlés rendezőit, hogy mi készül folyamatosan, erre azonban ők nem reagáltak - emelte ki a kancelláriaminiszter. Szilvásy György elmondta, hogy október 23. után sem szűntek meg ezek a háttérszerveződések és egyeztetések. Figyelmeztetett mindenkit, akik ezekben részt vesznek, hogy cselekményeik törvénytelenek, és az alkotmányos rend megdöntésére irányuló összeütközés előkészítését célozzák. Kijelentette: ezt a rendőrség és a Nemzetbiztonsági Hivatal meg fogja akadályozni.
(MTI)