Az MSZP szerint az állam által írt etikai kódexet akarnak a pedagógusokkal elfogadtatni.
Kunhalmi Ágnes, az Országgyűlés kulturális bizottságának szocialista alelnöke csütörtökön, budapesti sajtótájékoztatón azt mondta, diktatúrákban az állam, demokráciákban a szakma alkot etikai kódexet. A szabálygyűjteményt készítő Nemzeti Pedagógus Kar (NPK) az állam "kreálmánya", szakmailag nem elfogadott szervezet - tette hozzá.
Véleménye szerint az NPK napokban nyilvánosságra hozott etikaikódex-tervezete gumiszabályokkal van tele, és nem lehet tudni, ki dönti el, mi számít szabályszegésnek.
Emlékeztetett arra, hogy a karba kötelezően be kell lépnie minden állami iskolában tanító pedagógusnak.
Kunhalmi Ágnes azt is megkérdőjelezte, van-e erkölcsi alapja a kormányzatnak etikai kódexet létrehozni egy megcsorbított demokráciában, majd utalt a többi között a kormány által végigvitt alaptörvény-módosításra, a választási törvény megváltoztatására.
Szerinte a kódextervezetben lévő szabályok nem fogják növelni a pedagóguspálya presztízsét. Pusztán arra lesznek jók - folytatta - , hogy azok alapján retorzió érje a pedagógusokat.
Az MSZP-s képviselő kiemelt néhány tervezett szabályt, így a méltó viselkedésre, a pedagógusok megjelenésére vonatkozót. Azt firtatta, "hány fekete pontot osztanak ki" a pedagógusoknak, ha megszegik ezen szabályokat.
A Klebersberg Intézményfenntartó Központ (Klik) előtt tartott sajtótájékoztatón bírálta a központosított közoktatást és magát a Kliket is, szerinte a közoktatásban ez a szervezet a problémák fő okozója. Addig nem lehet reformot végrehajtani a közoktatásban, amíg a Klik létezik - értékelt.