Itt az idő a rasszista indíték kivizsgálására 

Belföld - 2011-03-09

Az Amnesty International  Erőszakos támadások a romák ellen Magyarországon: Itt az idő a rasszista indíték kivizsgálására  című jelentését tárgyalta  az Országgyűlés emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottsága. Erre az ülésnapra azután került sor, hogy a jelentés 2010. novemberi bemutatásakor tartott tárgyaláson a bizottság vezetői ígéretet tettek az Amnesty International képviselőinek az abban foglaltak hivatalos megvitatására.

Az ülésen Jeney Orsolya, az Amnesty International Magyarország igazgatója emlékeztetett, hogy a magyar államnak nemzetközi szerződésekből fakadó kötelezettsége, hogy hatékonyan fellépjen a diszkrimináció és a rasszista erőszak valamennyi formája és megnyilvánulása ellen. A rasszista támadások kapcsán a jelentés kihangsúlyozza, hogy az egyes eseteken túl, a magyar büntető-igazságszolgáltatásban a mai napig fennálló szerkezeti hiányosságokat kell helyrehozni. Hiszen ezek miatt a hatóságok nem tudnak megfelelően fellépni a gyűlölet-bűncselekményekkel és a rasszista erőszakkal szemben. A szervezet hangsúlyozta, hogy egyes elkövetők tettei alapján nem lehet egész csoportokat megbélyegezni. Ugyanakkor a jelentés megmutatja, hogy egyes emberek áldozatokká válhatnak egy csoporthoz való vélt vagy valós tartozásuk miatt.

     A rasszista erőszak - ahogy az Emberi Jogok Európai Bírósága is hangsúlyozta - a  gyűlölet-bűncselekmények egy sajátos formája, amely kifejezetten sérti az emberi méltóságot, és ezért különös figyelmet és erőteljes fellépést igényel.  - mondta Jeney Orsolya.

    Ezért az Amnesty International arra kérte az Országgyűlés emberi jogi bizottságát, hogy kezdeményezze és szorgalmazza egy nemzeti cselekvési terv kidolgozását, amely hosszabb távon is hatékonyabbá teheti a diszkrimináció és a rasszista erőszak visszaszorítását. Ez érdekében áll mind a hazánkban élő kisebbségeknek és más veszélyeztetett csoportoknak, mind a többségi társadalomnak. A cselekvési tervnek magában kell foglalnia a közösség tagjai elleni erőszakkal kapcsolatos iránymutatást és speciális képzést a rendőrség, valamint az ügyészség számára.   Továbbá a gyűlölet-bűncselekmények áldozatait segítő mechanizmusok fejlesztését, illetve egy a gyűlölet-bűncselekmények különböző tendenciáit figyelemmel kísérő nyilvántartási rendszer létrehozását. Az Amnesty International fontosnak tartja azt is, hogy a rasszista indíték mint különös minősítő körülmény, nevesítve bekerüljön a magyar büntetőszabályozásba.

    Az Amnesty International felhívta a figyelmet arra is, hogy a politikusoknak és a közszereplőknek kiemelt szerepük van a rasszista erőszakot tápláló előítéletességgel és a romákat érő negatív sztereotípiákkal szembeni fellépésben. Ezért a szervezet arra kérte a bizottságot, hogy egyértelműen és következetesen ítéljen el minden rasszista megnyilvánulást, különösen a politikusok és a köztisztviselők esetében.

    Az Amnesty International jelentése abban a reményben született meg, hogy a büntető-igazságszolgáltatásbeli szerkezeti hibák feltárásával és az ahhoz kapcsolódó ajánlásokkal a magyar hatóságokkal együttműködésben tud segíteni a helyzeten.

    A jelentés tavaly novemberi bemutatása óta az Amnesty International többszöri találkozó keretében megvitatta már ajánlásait a Belügyminisztérium, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium, valamint a rendőrség képviselőivel is, akikkel folyamatos párbeszédben áll az ajánlások megvalósításának érdekében.

    A szervezet üdvözli, hogy a bizottság a rasszista erőszakot elítélő közleményt fogadott el a tegnapi ülés során, és pozitív fejleménynek tartja, hogy a jelentést továbbra is napirenden tartják, azt az emberi jogi bizottság albizottsága is tárgyalni fogja.

    A magyar EU-elnökség ideje alatt a kormány egyik legfőbb prioritásaként jelölte meg a romák felzárkóztatásáról szóló uniós keretstratégia elfogadtatását. Az Amnesty International fontosnak tartja, hogy ehhez kapcsolódóan, a nemzeti roma stratégia keretén belül a magyar hatóságok konkrét intézkedéseket tegyenek a rasszista erőszakkal szembeni hatékony fellépés érdekében.