Az Amnesty International a mai nap folyamán levélben felszólította a magyar hatóságokat, hogy vonják vissza a Budapesti Rendőr-főkapitányság február 11-i határozatát, amelyben a 2011. június 18-ára tervezett, a Budapest Pride keretében megrendezésre kerülő Meleg Méltóság Menetét megtiltotta.
Az Amnesty International aggályait fejezi ki a tiltással kapcsolatban, mert az sérti a szabad véleménynyilvánításhoz és a békés gyülekezéshez való jogokat, valamint a diszkriminációmentesség elvét, amelyek több, Magyarország által is ratifikált nemzetközi emberi jogi egyezményben is rögzítve vannak.
A rendőrségi határozat szerint a Méltóság Menetének tervezett útvonalát azért nem lehetett engedélyezni, mert az állítólag súlyosan korlátozza a közlekedést, ami alternatív útvonalak biztosításával a hatóságok szerint nem ellensúlyozható.
Az Amnesty International aránytalannak és megalapozatlannak találja a döntést, amely nem veszi figyelembe a magyarországi leszbikus, meleg, biszexuális és transznemű (LMBT) embereknek a békés gyülekezéshez és a szabad véleménynyilvánításhoz való jogát.
A Pride-ot szervező Szivárvány Misszió Alapítvány információi szerint a Méltóság Menetét és annak útvonalát 2010 szeptemberében regisztrálták. Rendőrségi ellenvetésről akkor nem érkezett hír. Ugyanakkor a szervezők 2011. februári kérelmére, amelyben az útvonal meghosszabbítását szerették volna elérni azért, hogy a menet a magyar Parlament épületéhez közelebb érjen véget, a rendőrség az egész felvonulás megtiltásával válaszolt.
Ami az útvonal meghosszabbítását illeti, az Amnesty International szerint a magyar Parlament vitathatatlan szimbolikus jelentőséggel bír, különösen annak fényében, hogy a Méltóság Menete milyen kérdésekre szeretné felhívni a figyelmet. A magyar hatóságoknak kötelességük tiszteletben tartani az arányosság elvét, ezért a lehetséges keretek között a
célközönséghez a lehető legközelebb kell biztosítaniuk a Méltóság Menetének megvalósulását.
Február 15-én a Szivárvány Misszió Alapítvány, a Társaság a Szabadságjogokért és a Magyar Helsinki Bizottság fellebbeztek a BRFK döntése ellen a Fővárosi Bíróságnál.
Az LMBT jogi aktivisták olyan kérdésekre szeretnék ráirányítani a nyilvánosság figyelmét a 2011. június 18-ára tervezett felvonulással, mint a sokszínűség, a tolerancia, a mindenkit megillető törvény előtti egyenlőség, a szexuális irányultságtól vagy nemi identitástól
független diszkriminációmentesség. A hatóságoknak a nemzetközi törvények szellemében kötelességük ezt biztosítani.
Az Amnesty International felszólítja a magyar rendőrséget és más hatóságokat, hogy biztosítsák az LMBT közösség diszkriminációtól való védelmét, valamint jogát a békés gyülekezéshez és a szabad véleménynyilvánításhoz, többek között a hatóságok és a szervezők közötti együttműködés elősegítésével, azért hogy a 2011-es Budapest Pride
előkészületei és annak lebonyolítása ne ütközhessenek semmilyen akadályba.