A Prima Primissima Díjat és alapítványt 2003 nyarán alapította Demján Sándor üzletember, a TriGránit Rt. elnöke. A magándíjat azzal a céllal hozták létre, hogy pártoktól és politikától mentesen támogassák és fejlesszék a magyar tudományos, művészeti és kulturális életet, őrizzék a magyar értelmiség eredményeit, értékeit. A felajánlásnak köszönhetően az alapítvány tíz éven át ítélheti oda a kitüntetést.
Átadták a tíz kategóriában meghirdetett Prima Primissima Díjakat Budapesten, a Művészetek Palotájában. Kiemelkedő teljesítményükért a magyar szellemi élet, a kultúra, a művészet, a tudomány képviselői negyedik alkalommal részesültek elismerésben a vállalkozók napján.
A magyar irodalom kategóriában Esterházy Péter író, a magyar színház- és filmművészet területéről Kállai Ferenc színművész, a magyar képzőművészek közül Kő Pál szobrászművész vehette át a Prima Primissima Díjat.
A magyar tudomány területéről Sajó András jogászprofesszor, a magyar oktatás és köznevelés kategóriájában Szerémy Gyula tanító, a magyar építészet és építőművészet területéről Osskó Judit építész, szerkesztő részesült elismerésben.
A magyar sajtó kategóriájában Czigány György szerkesztő lett a győztes. A magyar népművészet és közművelődés témájában a Csillagszemű gyermek táncegyüttes, a magyar zeneművészet területéről Sztevanovity Zorán előadóművész nyerte el a díjat.
A magyar sport kategóriában Kemény Dénes vízilabdaedző kapott elismerést. A közönségdíjat Papp Lajos orvosprofesszor vehette át.
A primissimák, vagyis a kategóriák győztesei 50 ezer eurót kapnak, és átvehetik a kitartás jelképét: a Zsolnay Porcelánmanufaktúra által készített Kincsem-szobrot. A többi jelölt (prima) tíz-tízezer euró díjazásban részesül. A közönségdíj szintén 50 ezer euróval jár.