"Nem demonstráció, hanem bűncselekmény-sorozat"

Belföld - 2006-09-19

Felajánlotta lemondását keddre virradó éjjel, a Szabadság téri tüntetés idején Petrétei József igazságügyi és rendészeti miniszter, aki az erről szóló információkat a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában erősítette meg. Petrétei elmonda: szó sincs politikai demonstrációról. A miniszter elmondta: felajánlotta lemondását Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek, aki azonban azt nem fogadta el, kérte, hogy maradjon a helyén. 

A szaktárca vezetője azt mondta: a rendőrség nem számolt, és véleménye szerint nem is számolhatott azzal, hogy a tüntetés ilyen agresszív fordulatot vesz. Közlése szerint a rendőrség békés demonstrációra készült fel, a létszám arra volt elegendő, hogy biztosítsa a helyszínt a Magyar Televízió székháza előtt. Amikor megkezdődtek az atrocitások, megtörtént a rendőri erők átcsoportosítása is, de a rendőröknek a Kossuth téren is jelen kellett lenniük, hogy a Parlament épületét biztosítsák, időközben azonban a feldühödött tömeg elfoglalta a televízió épületét - mondta.

 

Rendőrségi nyomozás indul

 

Petrétei József közölte, hogy a rendőrség megkezdte a nyomozást, amelyhez fényképfelvételeket és videofelvételt is igénybe vesz. Hozzátette, hogy felderítésre és előállításra már a keddi napon sor kerül. A Szabadság téri tüntetés kapcsán azt mondta, "szó sincs politikai demonstrációról", "bűncselekmény-sorozatról beszélünk". A miniszter végezetül jobbulást kívánt a megsérült rendőröknek és megköszönte valamennyi rendőr éjszakai munkáját.

 

A MTV székháza elé este tíz órakor érkezett az első, 20-30 tagú csoport, majd miután több résztvevő elmondása szerint nem engedték, hogy élő adásban ismertessék céljaikat, a megmozdulás több vezetője, köztük Toroczkai László, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom elnöke visszament a Kossuth térre, hogy áthívja az ott demonstrálókat, több ezer embert.

 

Kedd hajnalban negyed kettőkor a tüntetők közül egyre többen benyomultak az MTV aulájába és elfoglalták az épületet. Az ostrom idején több mint száz rendőr sérült meg, egyikük állapota súlyos, életveszélyes. A téren álló szovjet hősi emlékművet is megrongálták a tüntetők. A székház előtt autókat gyújtottak illetve borítottak fel. A rendőrök csak hajnali 3 óra után kezdték helyreállítani rendet, miután vidékről erősítést kaptak.

 

A Fidesz szerint nem a randalírozók hibásak

 

Reggel kilenc órára összehívták a nemzetbiztonsági kabinetet. A kabinet alapvető feladata, hogy a tapasztalatokból levonja a megfelelő következtetéseket és megtegye a szükséges intézkedéseket Gyurcsány Ferenc miniszterelnök úgy nyilatkozott, minden felelős politikai tényező tegye világossá, hogy a radikális utcai megmozdulás semmilyen politikai vitára nem megoldás.

 

Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője szerint az ország nyugalma a tét. "Nincs semmi, ami menlevelet adhatna középületek ostromára, rendőrök megtámadására, autók felgyújtására".

 

Navracsics Tibor, a Fidesz országgyűlési képviselő-csoportjának vezetője azt mondta, az MTV székháza előtt tüntető emberek a Gyurcsány Ferenc hazugságai miatt megrendült demokrácia "következményeiként" jelentek meg az utcákon.

 

"Az események azt mutatják, annak a politikának be kell fejeződnie, amelyik azt hazudja, hogy Magyarországon semmilyen intézkedésekre nincsen szükség, hanem szépen nyugodtan mehetünk így tovább, ahogy vagyunk" - ezt már Kuncze Gábor, az SZDSZ nyilatkozta az MTV székházánál zajló események kapcsán. 

 

Dávid Ibolya MDF-elnök azt javasolta, Gyurcsány Ferenc kérjen bocsánatot, aztán távozzon a közéletből, a Fidesz pedig szólítsa vissza az embereket az utcáról. (forrás: hvg.hu/MTI)