Nyílt levél Szalai Annamáriához, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnökéhez

Belföld - 2010-10-15

    Tisztelt Elnök Asszony!

    Az ügy, amellyel kapcsolatban - mint a műsorterjesztési szolgáltatásokat nyújtó szolgáltatók érdekképviseletét ellátó Magyar Kábeltelevíziós és Hírközlési Szövetség képviselője - Önhöz fordulok, az RTL Klub televíziós műsorának fizetőssé válására irányuló 2010 szeptemberében hozzánk az eljuttatott megkeresés és különösen annak a magyar televíziós piacra és a lakosságra gyakorolt hatása, tekintetbe véve annak politikai hatásait is.

    Magyarországon mintegy 3,7 millió háztartásból 2,6 millió (kb. 7,3 millió polgár) kábeltelevíziós szolgáltatás útján jut hozzá a közszolgálati, a kereskedelmi (RTL, TV2) és az egyes szakosított (hír-, sport-, ismeretterjesztő stb.) műsorok vételéhez. Az RTL Klub és a TV2 adásáért eddig egyetlen fogyasztó sem fizetett díjat. Az RTL Klub és partnerei által előzetesen közölt megkeresés nyomán - figyelembe véve a TV2 várható magatartását is - a kábeltelevíziós szolgáltatások alapcsomagjainak ára megduplázódhat. Az áremelés ugyanis jelentős mértékben át fog terhelődni a fogyasztókra, még akkor is, ha a piacon verseny van, hiszen nem lehet egy közel 100 százalékos költségnövekedést kigazdálkodni.

    Arról is szólni kell, hogy vajon milyen piac, milyen szabályozás, amely lehetővé teszi, hogy a műsorterjesztési szolgáltatásért meghatározó műsorszolgáltatók egy műsorterjesztőnek díjat fizetnek, más műsorterjesztőktől meg díjat szednek? Ki az, aki hajlandó olyasmiért fizetni, ami amúgy mindenki számára ingyen van? Miért nincs szabály a műsorterjesztők és műsorszolgáltatók közötti kapcsolatban az egyenlő elbánás érvényesítésére, az átlátható viszonyok megteremtésére?

    Akár így, akár úgy, az RTL Klub ismertté vált tervei a teljes magyar hírközlési és médiapiaci viszonyokat felborítják. Ez a lehetséges fejlemény rossz a fogyasztónak, rossz a műsorterjesztő szolgáltatóknak és rossz a műsorpiacon jelen lévő műsorszolgáltatóknak is.

    Ha az RTL Klub terveit sikerrel érvényesíti, várható, hogy egy sor kábeltelevíziós kis- és középvállalkozás tönkremegy, megszűnik az ezeknél eddig meglévő egy-kétezer munkahely. Az ügynek negatív hatása lehet az internet elterjedésére és árára is, valamint több, az információhoz való alkotmányos jogot is biztosító televíziós műsor piaci helyzetére és a helyi televíziók továbbítására is. A televíziózás piacán meglévő torzulásokat és anomáliákat ez a helyzet tovább fokozza. Ha az RTL Klub sikeresen érvényesíti akaratát, elő fog állni az a helyzet, hogy a műsorterjesztési piacon a közszolgálati tévék egyedülállóak lesznek abban, hogy tízmilliárdokat fizetnek ki ugyanazért, amiért más cégek tízmilliárdokat bevételeznek.

    Megítélésem szerint hasznosabb volna, ha a fentebb körvonalazott következményeket a Magyar Köztársaság Szabályozó Hatóságai megelőznék, és nem pedig utóbb próbálnák kezelni. Ehhez az Önök rendelkezésére áll a szabályozás, a jogalkotás minden eszköze és a hatóság jogi lehetőségei.

    Ezért szorgalmazzuk, hogy a Szabályozó Hatóságok a hírközlési és médiapiac kapcsolódásait árnyalt és átgondolt szabályokkal rendezzék előzzék meg a médiapiac zavarait, ezúton védjék a magyar műsorterjesztési piac fogyasztóit és szolgáltatóit.

   

 

   

    Magyar Kábeltelevíziós és Hírközlési Szövetség

    Dr. Nyuzó Péter elnök