OGY/MPB - Dúró Dóra: Gömöri gyáva és sportszerűtlen

Belföld - 2015-06-03

Gyáva és sportszerűtlen tettnek nevezte Gömöri Zsoltnak, a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) elnökének a távolmaradását a sportért is felelős kulturális bizottság szerdai ülésétől Dúró Dóra, a testület jobbikos elnöke. Kunhalmi Ágnes (MSZP) alelnök mély megdöbbenését fejezte ki a sportvezető cselekedete miatt.

    A pénzügyi botrányba keveredett Gömörinek, valamint Deutsch Tamásnak, az MPB alelnökének a bizottság tagjai tettek volna fel kérdéseket a meghallgatáson, Kunhalmi tájékoztatása szerint azonban mindketten levélben jelezték, hogy nem tudnak részt venni az ülésen.

    "A bizottság elnökeként rendkívül gyávának és sportszerűtlennek tartom Gömöri Zsolt cselekedetét, aki a legfontosabb megmérettetés előtt már diszkvalifikálta magát" - jelentette ki sajtótájékoztatóján Dúró Dóra. A jobbikos politikus úgy fogalmazott, elképzelhetőnek tartja, hogy az MPB elnökének ezúttal sikerült szögletre tolnia a labdát, de a kapujára nehezedő nyomás nem szűnt meg, a győztes gólt pedig a parasportolók fogják megszerezni ellene.

    Dúró azt mondta, szánalmasnak tartja, hogy Magyarországon politikai és sportvezetők megtehetik azt, hogy visszaélnek pénzekkel, s ezekért a cselekedetekért nem vállalják a felelősséget. Kiemelte, hogy az ország közéleti viszonyaira az elmúlt 25 évben is jellemző volt az elszámoltatás elmaradása, s ők mindent megtesznek azért, hogy Gömörivel szemben ez ne fordulhasson elő.

    A bizottság elnöke a pártja nevében is tiltakozását fejezte ki a történtek ellen, s jelezte, felvetődik az MPB teljes elnökségének a felelőssége is, sajtóinformációk szerint ugyanis a testület hozzájárult Gömöri tetteihez. Dúró hozzátette, fontos, hogy az egész tavalyi évet kivizsgálja a megfelelő testület, s így fény derüljön további visszaélésekre is.

    "A parasportolók arról tájékoztattak, hogy el fognak menni az MPB csütörtök délutáni elnökségi ülésére, s reméljük, ezután az elnökség be fogja jelenteni a lemondását, ugyanis semmilyen más megoldás nem fogadható el" - zárta sajtótájékoztatóját Dúró Dóra.

    Kunhalmi Ágnes, az MSZP budapesti elnöke mély megdöbbenését és sajnálatát fejezte ki, hogy Deutsch és Gömöri - mint mondta - megfutamodott és nem vállalta, hogy válaszoljon azokra a kérdésekre, amelyeket az ülésen megjelent parasportolók és a politikusok tettek volna fel nekik.

    "Ami a Quaestor-ügy a pénzpiacon, az a sportvilágban a Deutsch-Gömöri kettős tevékenysége" - jelentette ki a politikus, s hozzátette, véleménye szerint az MPB körül kibontakozott kétes ügyek, amelyekre az érintettek hetek óta próbálnak magyarázatot adni, csak a jéghegy csúcsát jelentik.

    Kunhalmi az MPB elnökének és alelnökének cselekedeteit a sportvilág "nagyon rossz tünetének" nevezte, s azt mondta, sajnálja, hogy a sportszakma későn szólalt meg az ügyben.

    "Akkor, amikor Magyarország olimpiára akar jelentkezni 2024-ben, nem engedhető meg, hogy ilyen korrupciós ügyek lengjék be a magyar sport világát" - jelentette ki a bizottság alelnöke, s hozzátette, Deutsch és Gömöri a levélben azt írta, a június 19-i rendkívüli MPB-közgyűlés után áll a testület rendelkezésére.

    "Az egész sportvilág becsületét veszélyezteti, ha ilyen vezetők ülhetnek a helyükön, mert arcul köpik a sportolókat, a támogatókat és az egész magyar sportot" - fogalmazott Kunhalmi Ágnes.

    Az MPB-botrány május elején robbant ki, amikor kiderült, hogy Gömöri Zsolt 2012-ben hárommillió forint vissza nem térítendő támogatást kapott a bizottságtól hitele végtörlesztésére. A szervezetet emellett visszaélésekkel, törvénytelenséggel vádolták meg, többek között vezetői indokolatlan utazásaival. Gömöri a vissza nem térítendő támogatást - melyet Deutsch Tamás alelnök javaslatára szavazott meg neki az elnökség - törvényesnek nevezte, de május 12-én bejelentette, hogy visszafizette a felvett hárommillió forintot.

    Az elnök ellen május 21-én több parasportoló nevében csoportos feljelentést tettek a Központi Nyomozó Főügyészségen. Ezt megelőzően közös nyilatkozatban, nyolcpontos petíciót benyújtva lemondásra szólították fel az elnököt, az elnökséget és a felügyelőbizottságot is. A petíciót több mint ötszázan írták alá, köztük Pálos Péter, Krajnyák Zsuzsanna, Dani Gyöngyi, Vereczkei Zsolt és Pásztory Dóra.

    Az MPB elnöke múlt kedden cáfolta a sajtóban ellene felhozott 15 vádpontot, és közölte: a "hecckampánnyal" kapcsolatos dokumentumokat elküldik a MOB elnökének és a sportállamtitkárság vezetésének is. Az MPB elnöksége felkérte az etikai és jogi bizottságot az ügy kivizsgálására, egyúttal jelezte, hogy a jogszabálysértések gyanúja miatt a rendőrséghez és az ügyészséghez fordul.

    Múlt csütörtökön Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter úgy fogalmazott, hogy szerinte jobb lenne, ha Gömöri Zsolt távozna az MPB éléről, mert amit az elnök tesz, az többet árt a paralimpia ügyének, mint használ. Borkai Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke szerint Gömöri Zsolt "már nem tudja hatékonyan képviselni és hitelesen szolgálni" a szervezetet és a sportolókat.

    Bagoly Bettina, a Fővárosi Főügyészség szóvivője kedden arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a Budapesti XIV. és XVI. Kerületi Ügyészség nyomozást rendelt el ismeretlen tettes ellen az MPB elnökét érintő feljelentések alapján hűtlen kezelés és csalás bűncselekmények gyanúja miatt.