OKM: Nem csökken az egyetemek támogatása

Belföld - 2006-07-28

Az oktatási tárca cáfolja azokat a lapértesüléseket, amelyek szerint az állam fokozatosan kivonulna a felsőoktatási intézmények támogatásából. "Voltak ilyen elképzelések, de ezek nem kaptak kormányzati támogatást" - mondta el Manherz Károly szakállamtitkár.

"Gazdasági társaságként, csak saját bevételeikből működő egyetemek, piaci tandíj, melyet a hallgatók ösztöndíj formájában az államtól pályázhatnak meg - ilyen középtávú elképzelés is létezik az MSZP-n belül a felsőoktatás átalakítására" - adta hírül a hírszerző.hu, amely Szabó Zoltán szocialista szakpolitikus egy sajtóbeszélgetésen elhangzott állításaira hivatkozik.

"Teljes tévedésen alapulnak azok a mai napilapokban megjelent híradások, amelyek szerint az állam azt tervezi, hogy kivonul a felsőoktatás finanszírozásából" - áll ugyanakkor az Oktatási és Kulturális Minisztérium közleményében, amelyet Manherz Károly szakállamtitkár is megerősített egy csütörtöki sajtótájékoztatón. A közlemény arra is kitér, hogy a reformfolyamat legközelebbi lépése egy felsőoktatási kerekasztal létrehozása lehet.

A ponthatárok meghúzásával kapcsolatban tartott sajtótájékoztatón Manherz Károly közölte, átlagosan három helyre felvételiztek a jelentkezők. Csökkent a költségtérítéses képzésre felvettek száma, ugyanis kevesebben is jelentkeztek ezekre a helyekre. A nyár végén pótfelvételikre lesz lehetőség, ugyanakkor itt már csupán a költségtérítéses képzésekre lehet jelentkezni.

az ELTE kommunikáció szakán húsz helyet hirdettek meg, viszont 72-en értek el maximális pontszámot, míg a Zsigmond Király Főiskolán csak három hallgatót tudtak felvenni a meghirdetett 12 helyett, mert az egy ponttal kevesebbet teljesítő hallgatók száma messze túllépi a meghirdetett helyek számát. Az EduPress kérdésére, hogy a pontszámok megfelelőbb differenciálásával nem lehetne-e elkerülni a hasonló helyzeteket, Manherz Károly azt mondta, hogy a költségtérítéses ponthatárok változtatásával lehet korrekciókat végezni, idén is ez történt.

Kerekes Gábor, az Országos Felsőoktatási Információs Központ elnöke hozzátette, benyújtottak egy szakmai anyagot a minisztériumnak, amely épp az egy-egy pontszám körüli nagy létszámok differenciálását célozza.

Manherz Károly arról is tájékoztatott, hogy 2007-től várható a mesterképzéses szakok nagylétszámú indítása, idén egyelőre csak a BMF és a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem közös biztonságtechnikai szakértő-képzése indult el mesterképzésben.

(Forrás: Hírszerző, EduPress)

(www.edupress.hu)