A felfokozott krízistudat és a kiélezett döntések szakadatlan erőltetése éppen a kormányzat szándékaival ellentétes hatást vált ki és nagyfokú jogbizonytalansághoz vezet - mondta az ombudsman a hivatalában tartott sajtóbeszélgetésen hétfőn.Szabó Máté példaként említette, hogy a felsőoktatási felvételi keretszámok átalakításával kapcsolatos kifogásokra reagálva a közigazgatás azt jelezte: majd a pótfelvételik révén lehet korrigálni, kicsit visszalépni.
"Tehát olyan nagyot léptünk előre, hogy már léphetünk is vissza" - jegyezte meg az alapvető jogok biztosa, aki ugyanakkor hangsúlyozta azt is: nem ért egyet azzal az ellenzéki véleménnyel, hogy minden probléma a kormány összetételéből fakad.
Arra a kérdésre, hogy a felvételi jelentkezési határidő tíznapos kitolása elegendő volt-e, Szabó Máté annyit mondott: nem lebecsülendő, de nyilvánvalóan nem is lehet elegendő ahhoz, hogy a továbbtanulni vágyok átstrukturálják jövőképüket, hosszú távú életstratégiájukat.
A társadalomtudományi képzés az elmúlt két évtizedben valóban túlburjánzott, ám most nagyon hirtelen és drasztikusan fordították meg az arányokat. A felsőoktatás átalakítása kapcsán veszélybe került a hazai szlovák nemzetiségi tanárképzés is, ezzel a problémával idén foglalkozik a hivatal - jegyezte meg Szabó Máté.
A sajtóbeszélgetésen elhangzott, hogy az idén eddig mintegy 140 olyan beadvány érkezett, amely az Alkotmánybírósághoz fordulás szükségességét vetette fel. Amelyik beadvány megalapozatlan, azt elutasítják (eddig mintegy harminc ilyen volt), amelyik viszont megalapozott, ott el kell dönteni, szabályozási problémáról van-e szó. Ilyenkor az ombudsmani hivatal az Ab-hoz fordul (eddig két ilyen eset volt), ha más visszásság merül fel, akkor maga az ombudsman vizsgálódik, ez a lehetőség az idén eddig mintegy tucatnyi állampolgári beadványnál merült fel.
A mintegy 140 beadványból 60 gyakorlatilag azonos, a médiatanács megválasztásával kapcsolatos kifogásokat fogalmaz meg, a pályázatokkal kapcsolatos panasz azonban eddig még nem érkezett - fűzte hozzá az ombudsman.
Szabó Máté elmondta: médiaügyekben óriási a bizonytalanság, miután a törvény a kifogások hatására egyfolytában változik, ahol pedig bírósági eljárás van folyamatban, ott az ombudsman már eleve nem járhat el.
Arra a kérdésre, hogy Jóri András korábbi adatvédelmi biztos alkotmánybírósági beadványaiból melyeket tartja fenn, az alapvető jogok biztosa elmondta: az új adatvédelmi hatóságtól kértek ezzel kapcsolatos szakvéleményt, amely éppen most érkezett meg. Ennek áttekintése után hozzák meg a szükséges döntéseket.
A betegjogi képviselők rendszerének felszámolásával kapcsolatban Szabó Máté megjegyezte: lehet, hogy voltak hibái, de működött. Az általános jogok biztosának hivatala viszont nincs felkészülve arra, hogy egy-egy ilyen speciális területen működő intézmény megszüntetése után annak tevékenységét átvállalja - tette hozzá.
Az előző év projektjei közül az ombudsman kiemelte az egészségüggyel, a gyermekjogokkal és a katasztrófavédelemmel foglalkozókat. Az idei év nagy vizsgálati területe a "Válság vesztesei - a paragrafusok fogságában" címet viseli, és elsősorban a gazdasági-pénzügyi helyzet romlásának következményeivel foglalkozik.
A jelenlegi helyzetre az ombudsman szerint az jellemző, hogy nem csak a legsérülékenyebb társadalmi csoportok veszélyeztetettek, de a középosztály több gyermekes, eladósodott vagy csökkenő jövedelmű rétegei is, miközben pedig az állam kivonul egyes területekről, ennek ellensúlyozására a jogalkotásban felerősödik a zéró tolerancia, a fokozódó kriminalizáció, a források szűkülésével pedig gyengül a társadalmi szolidaritás.
A projekt központi témái között szerepel a "Bűnös szegénység - bűnös másság" elnevezésű vizsgálat, amely a hajléktalanok problémáival foglalkozik, a "Tudatos polgár - felelős állam" elnevezésű vizsgálat, amely a társadalombiztosítás és a nyugdíjrendszer problémáira összpontosít, valamint a környezetvédelem és az egészségügy egyes kérdéseit célzó vizsgálat.