"A régi bölcsesség igazabb, mint valaha: inkább irigyeljenek, mint sajnáljanak".
"Itt az ideje, hogy Magyarországnak erős vezetése legyen, amely képes helyreállítani Magyarország tekintélyét, olyan erős vezetésre van szükség, amely képes megoldani a gondjainkat idehaza, felelősséggel kezeli a pénzügyeket, képes dönteni, eredményesen végrehajtani, hogy ne kelljen a bűnözőktől és attól félni, hogy elvesztik állásaikat."
Hozzátette: a neoliberális illúziókkal le kell számolni. "Erős nemzetre és erős nemzetgazdaságra lesz szükségünk, ehhez erő és biztos vezetés kell" - közölte.
Bosszúállás nem lesz, csak retorzió
Beszédéből nem hagyhatta ki Gyurcsány Ferencet sem, aki miatt megrendítően sok és nehéz feladatuk lesz. "Nehéz vállalkozás, amit majd elkezdhetünk, de én új horizontot látok kirajzolódni, mert van erő a változásra. Az új világ új lehetőségeket jelent. Sokan vannak, akik már előre lehetetlennek nyilvánítják a vállalkozásunkat, ők a hitetlenek. Nekik azt üzenem, hogy a hit nem más, mint a remélt dolgokban való bizalom, ezért hiszek Magyarországban."
A félelem és kudarc korszaka hamarosan véget ér - hangsúlyozta Orbán Viktor. Mint mondta, nagy célokat tűztek ki maguk elé, amit a józan ész mottója ír le leginkább: "Persze a változáshoz, új irány kijelöléséhez biztos iránytűre van szükség, erre a józan ész lehet a legalkalmasabb. A józan ész arra int, hogy minden szélsőség veszélyes, mert az sodorta bajba az országot. Az egyik szélsőséget a hatalmon lévők jelentik, akik törvények fölé helyezték magukat. Gondoljunk arra, amit Budapesten látunk. A másik szélsőség a törvényen kívül helyezi magát, mert az erőszakot is megengedhetőnek tartják. Egyik sem hoz megoldást, sőt mélyíti a gondokat."
Kijelentette: "nem a bosszú-kormányzás következik". Ugyanakkor szerinte a jövő kormányzása nem jelentheti azt, hogy átlépünk azon, ami történt.
Szerinte a felelősségre vonással a gyermekeinknek tartoznak, célja, hogy ne ismétlődhessen meg mindaz, ami történt. "A Gyurcsány-korszakban elveszett az egyes ember hite, hogy tud boldogulni, de közös hit is elveszett a sikeres országban. Ezért a következő kormánynak meg kell mutatnia, hogy a politika igenis hasznos eszköz lehet" - tette hozzá.
Mint mondta, a kormányzati politika magáncéljaival az emberek nem tudtak azonosulni, ezért közös célokra van szükség. "Magyarország akkor tud kilábalni a válságból, ha lesznek nemzeti ügyeink, amelyekért együtt tudunk küzdeni. A helyzet világos: a politikai vezetés miatt, amely képtelen volt nemzeti ügyeket képviselni, összerogyott a gazdaság, szétporladóban a szociális gazdaság, sorra húzzák le a rolót a vállalkozások, tönkrement az egészségügy" - közölte.
Ez lehet a program
Orbán Viktor beszélt a gazdasági programjukról is, igaz, sok konkrétumot nem árult el, csak hogy "saját lábára kell állítani a gazdaságot". Az eddig gazdasági rendszerről azt mondta, hogy a vállalkozóval szemben elsőbbsége volt a spekulánsoknak és a pénztőke állt mindenek felett. Szerinte most az a kérdés, hogyan tudjuk a gazdaságot az emberek szolgálatában állítani. "A válasz: rehabilitálni kell a termelést". Emellett pedig olyan gazdasági rendszerre van szükség, amely a biztonság, védelem, igazságosság és méltányosság iránti igényeket, a kormányzást, a jegybankot és a pénzügyi felügyeletet is megújítja, mert ezek együtt viselik a felelősséget a gazdaság bedöntéséért.
A Fidesz elnöke beszólt a bankároknak is: "a bankok nem a munkájukat végezték, ezért következett be a válság. A bankok spekulálnak és most sem hitelezik a vállalkozások tevékenységét, és a kormány ezt ölbe tett kézzel nézi". De szerinte a válság hatására még a legnemzetközibb bankok is ráébredtek, hogy van nemzetiségük.
Orbán azt mondta, a magyar válságkezelés azért vallott kudarcot, mert nem tudta, nem akarta megvédeni a munkahelyeket. "A gazdasági válság kezelésének egyetlen hatásos módja a gazdasági növekedés beindítása, ezért az elkövetkező 10 év alatt 1 millió új munkahelyet kell létrehozni, elsősorban a kkv-k támogatásával. Megvédjük a magyar árukat, termékeket, földet és vízkészletet. Ezt más országok is megteszik. Tegyük nemzeti üggyé az új munkahelyek teremtését".
Nem lebbentette fel a fátylat az egészségügyi programjáról se, csak annyit mondott: rendezni kell a háziorvosok és kórházak helyzetét, és több orvosra és ápolóra van szükség.
De komoly erőfeszítéseket tesznek majd annak érdekében is, hogy "száműzzük a félelmet a közterületekről és az otthonokból". De a szociális biztonság széthullása is veszélyt jelent, itt az ideje, hogy ezt is helyreállítsák.
"Nem érdemes másra szavazni"
"Megértem azokat, akik elkeseredettek és dühösek az elmúlt nyolc év miatt. Tőlük az kérem, csak a józan ész politikáját támogassák. A szélsőségesek hiába rázzák az öklüket, sosem lesz elég erejük, őket támogatni eltékozolt lehetőség" - mondta, hozzátéve, hogy a szocialistáktól elpártolt szavazókra is számítanak. "Egyetlen igazi felmérés van: április 11. Puskás Öcsi mondását idézve: kis különbség, kis változás, nagy különbség, nagy változás. Márpedig Magyarországnak most nagy változásra van szüksége, mert megérdemli, annyi mindent kiállt az elmúlt nyolc évben."
Évértékelőjét azzal zárta, "Erős és elkötelezett kormányra van szükség, amely feledteti a szégyent, amit a Gyurcsány-kormány okozott, itt az ideje, hogy a gyengéket leváltsák az erősek. Én készen állok, a pártom is készen áll az erős, felelős, cselekvő kormányzásra. Hajrá Magyarország, hajrá magyarok!".