Orbán Viktor: új kormányra van szükség

Belföld - 2006-09-20

A magyar kormány legitimitása megkérdőjeleződött, ezért amennyiben az önkormányzati választásokon a népakarat egyértelműen megvonja a bizalmat a szocialistáktól, akkor a parlamenti pártoknak tárgyalások útján új, szakértői kormányt kell alakítaniuk - mondta Orbán Viktor nemzetközi sajtótájékoztatóján, amelyen ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a Fidesz csak békés, demokratikus módszereket fogad el.

 "A helyzet úgy áll, hogy Magyarországon ma a kormány legitimitása megkérdőjeleződött, nincs meg az a bizalmi alap, ami ahhoz lenne szükséges, hogy a kormány élvezhesse a magyar választópolgárok támogatását, és nincs meg az a szükséges bizalmi alap sem, amely nélkül semmilyen pénzügyi válságkezelő programot nem lehet végrehajtani Magyarországon" - mondta a politikus.

 

Úgy vélte: a kormány sorsa mindenképpen megpecsételődött, és amennyiben a szocialisták nem akarnak hasonlót elszenvedni, akkor mindenképpen meneszteniük kell a miniszterelnököt.

 

 Ha hiszünk a demokráciában, akkor a kormány nem teheti meg, hogy maradjon, ebből a szempontból annak sincs jelentősége, hogy a miniszterelnök mit nyilatkozik - tette hozzá a Fidesz elnöke, aki ugyanakkor hangsúlyozta azt is, hogy pártja csak békés, demokratikus, alkotmányos módszereket tart elfogadhatónak, és elutasítja az erőszakot.

 

Orbán Viktor szerint az önkormányzati választásokból egyértelműen kiolvasható a népakarat, hiszen nem csak személyekre, de pártlistákra is lehet szavazni. Így amennyiben egyértelműen és világosan kiolvasható az eredményből, hogy az emberek megvonták a bizalmat a kormánytól és a szocialistáktól, akkor új, szakértői kormánynak kell alakulnia - tette hozzá az ellenzéki politikus, aki azonban kérdésre válaszolva nem határozta meg pontosan, hogy milyen szavazatarányt ért egyértelmű népakarat alatt.

 

Mint mondta, a parlamenti pártoknak a választások után tárgyalásos alapon kellene eldönteniük, hogy a korlátozott mandátumú szakértői kormány milyen időre alakuljon, és milyen kérdésekre korlátozódjon a hatásköre.

 

A Fidesz elnöke ugyanakkor leszögezte: kormányra kerülni csak választások útján akar, nem puccsal vagy háttérben kötött alkukkal, ezért nem arról van szó, hogy a szocialista kormányt egy Fidesz-kormánynak kellene felváltania. "Megoldást akarunk, nem kormányváltást" - tette hozzá a pártelnök, aki szerint hangsúlyozottan nem pártkormányra van szükség. Kérdésre válaszolva a pártelnök visszautasított minden olyan feltételezést, amely korábbi beszédeiből azt olvassa ki, hogy alkotmányos kereteken túllépő eszközöket akarna felhasználni. Minden ilyen értelmezés hazugság - mondta.

 

 A Fidesz hármas javaslatcsomagját ismertetve elmondta: világossá kell tenni, hogy az önkormányzati választás egyfajta népszavazás is, amelyen az emberek megvonhatják a bizalmat a kormánytól. Ezek után kell következnie a felelősségre vonásnak, majd garanciát kell adni arra, hogy még egyszer ilyen hazugság nem fordulhat elő Magyarországon - tette hozzá.

 

Kérdésre válaszolva azt mondta: a magyar kormánynak tagjain keresztül politikai és jogi felelősséget is kell vállalnia azért, amit tett az elmúlt időszakban, és a Fidesznek egy munkacsoportja már foglalkozik is azzal, hogy megállapítsa, milyen tényállásokat sérthetett a kormány tevékenysége.

 

A Fidesz elnöke újra felszólította az embereket, hogy éljenek véleménynyilvánítási jogukkal, de ne üljenek fel a provokációnak, mert ezzel az önkormányzati választások nyugodt körülményeit veszélyeztethetik. Az MTI kérdésre közölte: a nap folyamán valóban találkozott Sólyom László köztársasági elnökkel, akivel áttekintették a kialakult helyzetet, de a szeptember 23-i rendezvényről, amelyet a Fidesz megtart, nem esett szó.

 

Mint mondta, helyesnek tartja, ha az államfő rendszeresen találkozik a két nagyobb parlamenti párt vezetőjével, hogy áttekintse a gyorsan változó helyzetet. A Financial Times azon felvetésére, miszerint befektetők szerint még mindig Gyurcsány Ferencnek kellene hatalmon maradnia, és végigvinnie a reformokat, Orbán Viktor angolul azt válaszolta: a pénzügyi piacok véleménye fontos, azonban az, hogy milyen döntés születik, az a magyar választópolgárokon múlik.

 

(MTI)