A konvergenciaprogram klímavédelmi pozitív hatásai jelentősebbek lesznek, mint amennyit az elmúlt 20 év erőművi fejlesztései jelentettek Magyarország számára - jelentette ki Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter az MTI-nek csütörtökön egy budapesti sajtótájékoztató alkalmával.
Elmondta, hogy az euró bevezetését, illetve az államháztartás rendbetételét célzó dokumentum elsősorban közgazdasági jellegű, de környezetvédelmi vonatkozása is van.
A program részeként az energiafogyasztás támogatásának csökkentése olyan lépés, amelyet a környezetvédők régóta szorgalmaznak - hangoztatta a miniszter. Utalt a Levegő Munkacsoport és több másik zöld szervezet javaslatára, amely a környezetre káros támogatások megszűntetésére irányul.
Persányi Miklós kifejtette: nem magyar specialitás az, hogy aminek nincsen ára, azzal pazarlóan bánnak az emberek. Példaként említette, hogy a vízdíj-támogatások csökkentése miatt 1990 óta 30 százalékkal esett vissza az ország vízfogyasztása.
A miniszter megjegyezte, hogy ha nem is várható ilyen mértékű energiatakarékosság a konvergenciaprogram eredményeként, mégis többet fog jelenteni ahhoz az energiahatékonyság javuláshoz képest, amely az elmúlt időszak erőművi fejlesztéseihez köthetők.
A közelmúltban szenes erőművek több blokkját állították át fatüzelésűre. A fa biomasszaként megújuló energiaforrásnak tekinthető, amely nagyerőművi felhasználásban az ország villamosenergia fogyasztásának mintegy 2 százalékát fedezi - mutatott rá Persányi Miklós.
A klímaváltozást okozó üvegházhatást az azt előidéző gázok kibocsátása okozza, amelynek legnagyobb részéért az energetikai szektor felelős.
(MTI)