Rezsicsökkentés - A DK az uniós levél nyilvánosságra hozatalát követeli

Belföld - 2015-06-15

A Demokratikus Koalíció (DK) felszólítja a kormányt, hogy hozza nyilvánosságra Trócsányi László igazságügyi miniszternek az uniós energetikai biztosnak írt, rezsicsökkentéssel kapcsolatos levelét. Az állampolgároknak joguk van tudni, hogy milyen változások várhatóak az energiaárakban, a kormány nem titkolhatja el a tárgyalások részleteit - közölte Molnár Csaba, a párt ügyvezető alelnöke, európai parlamenti képviselő hétfőn .

    Mint írta, sajtóinformációk szerint Trócsányi László az uniós energetikai biztosnak, Miguel Arias Canete-nek írt levelet arról, hogy a magyar kormány hajlandó lehet engedni az EU-nak a rezsicsökkentés ügyében.

    Brüsszel régóta bírálja a versenyellenes és az uniós szabályokkal ellentétes rezsicsökkentést, amely ugyan választási győzelmet hozott a Fidesznek 2014-ben, de csődközeli helyzetbe juttatta a magyar közműcégeket, és nem nyújtott érdemi segítséget a legszegényebb háztartásoknak - vélekedett a képviselő.

    Molnár Csaba emlékeztetett: a DK már korábban felhívta a figyelmet "a rezsihazugság tarthatatlanságára és annak igazságtalan mivoltára". A DK ezért dolgozta ki a Megélhetést! Biztonságot! programjának Rezsiigazságot nevű pontját, amely a leginkább rászorulóknak nyújtana minimális segítséget, miközben az átlagfogyasztók sem fizetnének többet, és a közműcégek sem kerülnének veszélybe - magyarázta.

    A hvg.hu hétfőn közzétett cikke szerint Trócsányi László május 8-i keltezéssel arról írt az uniós energetikai biztosnak, hogy a kormány olyan lépéseket tervez, amelyek eredményeként leáll a rezsicsökkentés, sőt a honlap szerint a levélben leírt, kilátásba helyezett lépések nyomán nem kerülhető el a gáz és az áram drágulása. A levélben nem ígér konkrét időpontot a kormány az intézkedések megtételére, de a megfogalmazás és az EU-val való tárgyalás arra utal, hogy nem évek múlva lépné meg ezeket, hanem a közelebbi jövőben - írta a hvg.hu. Hozzátették: a levél meglétét az igazságügyi tárca gyakorlatilag elismerte, de annak tartalmáról nem kívánt nyilatkozni, arra hivatkozva, hogy a „levél egy, a magyar Kormány és az Európai Bizottság között folyamatban lévő, nem nyilvános eljárás része”.