Rio+20 - LMP: a kormány a környezetvédelemmel ellentétes lépéseket tesz

Belföld - 2012-06-20

Az LMP üdvözli, hogy a kormány a vízbázis védelmét hangsúlyozza az ENSZ fenntartható fejlődési világkonferenciáján, Rio De Janeiróban, azonban véleményük szerint a kabinet Magyarországon a természet- és környezetvédelemmel teljesen ellentétes lépéseket tesz.

    Az LMP szerdán az MTI-vel azt közölte: üdvözlik, hogy a kormány képviselői részt vesznek a szerdától péntekig tartó konferencián, de előbb Magyarországon kellene érdemi lépéseket tenni a "jövő generációk érdekében".

    A párt közleményében utalt arra: az 1992-es riói környezet és fejlődés világkonferencia politikai akaratként fogalmazta meg a biológiai sokféleség megőrzését, a klímaváltozás és az elsivatagosodás megállítását, valamint a fenntartható fejlődést elősegítő, "Feladatok a XXI. századra" című programot.

    Az idén a Rio+20 elnevezésű konferencia nem vállalkozott arra, hogy átfogóan értékelje az elmúlt húsz év társadalmi-gazdasági és ökológiai folyamatait. A konferencia nem néz szembe azzal a ténnyel, hogy a korábban elfogadott politikai szándékokból és fenntarthatósági célokból semmi sem vált valóra - tették hozzá.

    Az LMP szerint a fenntartható fejlődésnek Magyarországon kormányzati szinten nincs képviselete, így nincsenek helyi fenntarthatósági programok sem. Felszámolták az önálló környezetvédelmi tárcát, a feladatköreit "szétszórták" a minisztériumok között, illetve forráskivonás történt a környezetvédelmi intézményrendszerből; több lépésben szűkítették a civil, zöld szervezetek beleszólási lehetőségeit a döntéshozatalba. "Szétverték" a vízkincs megóvását szolgáló vízügyi intézményeket és "tönkretették" a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa intézményét - írták.

    A közlés szerint az energiahatékonyság és a megújuló energiatermelés támogatása helyett a kormány terve Paks bővítése, amely lépés Magyarországot szélsőséges energiafüggőségbe kényszerítené, hosszú évtizedekre.

    A párt közölte: Magyarországnak fel kell végre ismernie, hogy a fenntartható, zöld gazdaságra való átállást nemcsak egy kötelező nemzetközi egyezmény írja elő, hanem az a saját nemzeti érdeke is.