A hekkertámadások nyomán elképesztő honvédségi túlárazások láttak napvilágot! Feljelentésem előtt – a kaszinókoncessziókon milliárdossá vált – honvédelmi miniszternek írásbeli kérdést nyújtottam be, lehetőséget adva neki, hogy megmagyarázza ezeket az abszurdnak tűnő beszerzési kiadásokat. A honvédelmi miniszterhez intézett kérdéseim a következők:
Tud-e miniszter úr a sokszorosan túlárazott honvédségi beszerzésekről?
Tisztelt Miniszter Úr!
Mivel zsarolóvírus-támadás érte a Védelmi Beszerzési Ügynökséget (VBÜ), a hekkertámadás következtében kiszivárogtak a honvédség beszerzési táblázatai. Nemzetbiztonsági szempontból már a szenzitív adatok napvilágra kerülésének ténye is elég botrányos. Ki felel ezért?
Azonban nem mehetünk el a tény mellett, hogy sajnos a bennük található árak egészen hajmeresztőek, mint felhívta erre a figyelmet Barcsa-Turner Gábor is internetes, Válaszcsapás c. műsorában. Ezek az árak annak tudatában megdöbbentőek, hogy nagykereskedelmi árakról beszélünk a tételek nagyságrendjét figyelembe véve, és minimum kétszeres-tízszeres túlárazásról van szó a kiskereskedelmi árhoz képest.
Kérdésem, hogy vizsgálja-e a minisztérium ezen beszerzések valós értékét? Ugyanis egyértelmű túlárazásokról van szó, néhány példa ezekről:
És még lehetne sorolni a megdöbbentő árakat. Talán a mellényzsebek esetén beszélhetünk egyedül valós árakról, mivel valóban 10-15e Ft egy tártartó zseb hadi minőségben. Mivel a fenti példák egyértelműen bizonyítják, hogy a honvédség beszerzéseivel kapcsolatban akár a piaci árhoz képest a tízszeres túlárazás ténye is fennáll, kérdezem a miniszter úrtól, hogy tesz-e lépéseket az ügyben? Felülvizsgálják-e az érintett alszervezeteket? Illetve indul-e belső vizsgálat a túlárazott beszerzések miatt, és ami talán a közvéleményt leginkább érintő kérdés, honnan szerzik be ezeket a felszereléseket, mely cégek a beszállítók?
Továbbá kérdéssel fordulok a megrongálódott, elhagyott felszerelések ügyében is.
A kiszivárgott táblázat árai szerint beszerzett harci mellény ára általában meghaladja a katonák havi juttatását, így joggal merül fel a kérdés, hogy amennyiben elhagyja a honvéd vagy megrongálódik egy mellény, akkor kifizettetnek-e vele 600.000 Ft-ot?
Amint Ön is tudja, az Országgyűlés Honvédelmi és Rendészeti Bizottságának zárt ülésén folynak a közbeszerzés alóli mentesítések gátlástalanul, pl. több mint tízszeres áron szavaztak meg egy éve egy olyan több milliárd forintos beszerzést külföldi forrásból, melyet az egyetlen magyarországi repülőgépgyárban (mely 100%-ban magyar tulajdonú is) tizedannyiért is meg tudnak oldani világszínvonalon (részben külföldön gyártott technikát szerelve be, persze). Van is olyan ország, melynek hadserege már rendelt a magyar gyártól ilyet, de a kormánynak inkább külföldről kell hasonló eszközrendszer tízszeres áron. A korrupciónak tűnő tízszeres túlárazásra és a hazai gyártó kirekesztésére, a közbeszerzés alóli mentesítésre egyedül én szavaztam nemmel, és hiába kértem ennek minisztériumi kivizsgálását.
Végül reklámról és rendszerbiztonságról: 2022 első kilenc hónapjában 63 millió forintot fizettek – a NER körében amúgy is bőségesen pénzelt – New Land Media nevű reklámcégnek. Erre miért volt szükség, pontosan mit takar? Már csak azért is sokallom, mert ebben az időszakban hasonló összeget költöttek rendszerkarbantartásra és szoftverekre, ahol most súlyos hiányosságok mutatkoztak.
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel:
Novák Előd
Kiadó: Mi Hazánk Mozgalom
os