Szili Katalin: ami történt, 16 év halmazati büntetése

Belföld - 2006-09-27

Ami múlt hétfőn történt, a politikai elit halmazati büntetése azért, mert elmulasztott megtenni olyan lépéseket, amelyek kellenek ahhoz, hogy a nemzetet összetartsák - mondta Szili Katalin kedden Móron.

Az Országgyűlés elnöke, miután a város szocialista polgármesterjelöltje, Iván János társaságában megtekintette a városi kórházat, elbeszélgetett az egészségügyi dolgozókkal és a móriakkal, és mintegy kétszáz-kétszázötven érdeklődő előtt lakossági fórumot tartott. Mint mondta, Magyarországot stabil demokráciaként, olyan országként tartották számon, ahol nagyon is megfontoltan építették ki a jogállamiságot, a parlamenti demokráciát.

 \"A politikai és gazdasági rendszerváltással az országot olyan (...) pályára helyeztük, ahol mindannyian (...) azért küzdhetünk, hogy az ország Európa sikeres nemzetei közé emelkedjen\" - fogalmazott az Országgyűlés elnöke. Hozzátette: \"a 16 esztendő alatt sok mindent megtettünk, de úgy tűnik, nem tettünk meg eleget ahhoz, hogy ezeket az értékeket mindenki a súlyán kezelje. (...) Úgy tűnik, hogy ez a 16 esztendő halmazati büntetése a politikai elitnek, mert elmulasztott olyan dolgokat megtenni, amelyek kellenek, hogy ezt a nemzetet a továbbiakban is összetartsák\".

Mint mondta, olyan fundamentális kérdésekről van szó, amelyeket \"nem lehet a kampányról kampányra megoldani, nem lehet a napi politika küzdőterén megoldani, hanem közösen kell megtenni.\" A baj az, hogy ezt elmulasztotta 16 év alatt az ország. \"Lehet négy évenként kampányról kampányra mindig érdekesebb és népszerűbb dolgokat mondani, de amikor ott a feladat, (...) azt végig kell csinálni\" - tette hozzá Szili Katalin. Az Országgyűlés elnöke szerint vannak kérdések, amelyekre nem lehet pártpolitikai alapon választ adni, hanem közösen kell róluk dönteni.

\"A reformot is csak és kizárólag társadalmi támogatottsággal lehet csinálni.\" Az október elsejei választásokról szólva, hangsúlyozta: az önkormányzati választás lesz, aminek az a tétje, hogy ki lesz egy közösség polgármestere, s milyen képviselőtestület vezeti a települést. \"Ezt nem lehet népszavazásnak tekinteni, ez nem írja felül a tavaszi parlamenti választást, ennek nincs hatása a kormányzópárti többségre\" - mondta. Aki ma az ellenkezőjét állítja, \"jó lenne, ha az alkotmányt, a vonatkozó szabályokat végiglapozná, (...) vagy ha éppen jogi diplomája van, azt adja vissza\" - mondta Szili Katalin.

(MTI)