Szocialista politikusok tartottak megemlékezést a Rákoskeresztúri Köztemetőben az 1956-os forradalom leverésének 50. évfordulóján szombaton délelőtt. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Kiss Péter szociális és munkaügyi miniszter a kormány nevében, Hiller István az MSZP pártelnöke a párt, Lendvai Ildikó, az MSZP parlamenti frakcióvezetője pedig a frakció nevében hajtott fejet a 301-es parcellánál.
A protokollmentes eseményen a politikusok koszorút helyeztek el a központi emlékhelyen, majd egy-egy szál virágot helyeztek el Nagy Imre sírjánál és a 298-as parcellánál az áldozatok nevét tartalmazó márványtábla előtt. A politikusok megemlékezésén rendbontás nem történt.
A helyszínen civilek is kevesen voltak, csak egy két család vitt virágokat hozzátartozóik sírjára. A 301-es parcellánál több rendőr is vigyázza a rendet, az esemény előtt tűzszerészek is megjelentek a helyszínen, akik átvizsgálták az érkezők táskáját.
Gyurcsány Ferenc szocialista politikusokkal, később pedig Dávid Ibolya az MDF vezetőségével közösen virágokat helyezett el a budapesti, Felvonulási téri 56-os emlékműnél szombaton délelőtt. Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke Mandur László alelnök kíséretében jelent meg az emlékműnél, ahol egy-egy szál szegfűvel rótták le kegyeletüket.
A miniszterelnök Hiller István szocialista pártelnök társaságában érkezett. Az emlékműnél Kiss Péter munkaügyi miniszter, Lendvai Ildikó szocialista frakcióvezető, Varjú László frakcióvezető-helyettes, Simon Gábor választmányi elnök és több szocialista kerületi polgármester is lerótta kegyeletét.
Dávid Ibolya korábban azt nyilatkozta, november 4-e, a forradalom leverésének napja alkalom lehet arra, hogy bebizonyítsa a többség, többen vannak a normális emberek. A pártelnök azt szorgalmazta, hogy a gyásznapon egy szál virággal és néma főhajtással emlékezzenek meg az áldozatokról, a Felvonulási téren az 1956-os emlékműnél.
Juhász Ferenc szocialista alelnök erre azt mondta: céljaik, szándékaik és eszközeik megegyeznek a demokrata fóruméval. Kitért arra: az emlékműnél nem lesznek politikusi felszólalások, nem valaki leváltásáért fognak tüntetni, hanem a csendes többség hangját szeretnék ily módon hallatni.
A politikusok valóban nem szólaltak fel, csak virágot helyeztek el, és néma főhajtással tisztelegtek az emlékműnél. A Felvonulási térre folyamatosan virágokkal érkeznek az emberek, és többen mécseseket is gyújtottak. Az MSZP több száz szegfűt osztott szét az embereknek.
Az 1956-os emlékművet október 23-án avatták fel, amelyet ezentúl ′56-osok terének hívnak. Az emlékmű az 1956. október 23-án ledöntött Sztálin szobor helyén áll. A kormány 2004 augusztusában döntött az emlékmű létrehozásáról, majd közbeszerzési tervpályázat útján valósították meg.
(MTI)