A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa az RTL Klubbal és a TV2-vel együtt a Kúrián is elveszítette azt a pert, amelyben egy újságíró az országos kereskedelmi tévék hatósági szerződéseinek kiadását kérte a hatóságtól - közölte a Csuday Gábor újságíró jogi képviseletét ellátó Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerdai közleményében.
Azt írták, hogy a médiatanács többszöri adatigénylésének sem tett eleget, ezért vállalták el a jogi képviseletet.
Emlékeztettek arra, hogy az eljárás a TV2 és az RTL Klub frekvenciahasználati szerződései nyilvánosságáért még 2012 elején indult a médiatanács ellen, a két televíziós társaság a testület oldalán beavatkozóként vett részt a perben.
Tájékoztatásuk szerint a Csuday Gábor és a TASZ a médiatanács elleni pert mindhárom fokon megnyerte, legutóbb szeptember 25-én, a Kúrián.
Felidézték, hogy az RTL Klub és a TV2 hatósági szerződései 2012. július 9-én jártak le, a tévétársaságok pedig még aznap ideiglenes szerződést kötöttek a médiatanáccsal, amelynek alapján az analóg frekvenciák lekapcsolásáig, a digitális átállás befejezéséig továbbra is sugározhatnak az analóg platformon.
A két tévétársaság 1997-ben pályázat útján nyerte el a jogot, hogy koncessziós szerződést köthet az állammal. A TASZ szerint a nyolc évre szóló szerződéseket az Országos Rádió és Televízió Testület (a médiatanács jogelődje) 2005-ben vitatott körülmények között hosszabbította meg, 2012 nyarán ezek a szerződések jártak le.
Csuday Gábor azért kérte ki a tévétársaságok hatósági szerződéseit, mert azokból - a koncessziós díjak mellett - az is kiderülhet, hogy a tévétársaságok milyen feltételekkel köthettek ideiglenes szerződést a médiatanáccsal az analóg sugárzás lekapcsolásáig terjedő időszakra - írta a TASZ.
A közlemény szerint a per jogi kérdéseinek középpontjában az üzleti titok fogalma állt; az RTL Klub és a TV2 ugyanis azzal védekeztek, hogy a szerződések részletei (a frekvenciahasználat ára és további feltételei) üzleti titoknak minősülnek.
Ezzel kapcsolatban a TASZ azonban arra mutatott rá, hogy az akkor hatályos jogszabályok értelmében a frekvenciák hasznosításával kapcsolatos adatok nem eshetnek az üzleti titok fogalmi körébe.