Tíz napja tart a tüntetés a Kossuth téren

Belföld - 2006-09-27

A Kossuth téren tizedik napja tartó demonstráció egyik fő témája kedden az volt, milyen módon folytatódhat szombatra virradóra, a kampánycsend alatt a megmozdulás, átalakulhat-e kulturális demonstrációvá a tüntetés.

A keddi nap folyamán a Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) a Kossuth téri tüntetők egy csoportjának hétfőn átadott petíciójára azt közölte az MTI-vel, hogy a hatályos alkotmány nem ismeri sem az alkotmányozó nemzetgyűlés, sem az ideiglenes kormány intézményét. A petícióban a tüntetők egy csoportja alkotmányozó nemzetgyűlés összehívását, ideiglenes kormány felállítását és a tárgyalások azonnali megkezdését követelte. Eközben a Kossuth téri tüntetők által megalakított \"Magyar Nemzeti Bizottság 2006\" két ügyvivője a téren szervezett sajtótájékoztatón bejelentette, hogy a hétvégén, az önkormányzati választások előtti kampánycsend idejére két napra kulturális demonstrációvá alakul át a tüntetés.

 

Toroczkai László, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom elnöke kedden este arról beszélt a Kossuth téren, hogy az országban sok helyen alább hagyott a tiltakozói kedv, és \"fenyegeti a forradalmat a csüggedtség\". Az ORFK tájékoztatása szerint eddig 639 millió forintjába kerültek a rendőrségnek a tüntetések és a zavargások.

 

Vidéken több városban is folytatódtak a Gyurcsány Ferenc lemondását követelő demonstrációk. A korábbinál kevesebb, mintegy hatszáz demonstráló volt Szeged belvárosában és Szolnokon is csak mindössze néhány százan vettek részt a rendezvényen. Kaposvár főterén mintegy százan követelték a miniszterelnök lemondását és a kormány távozását. Folytatódott a tüntetés Szekszárdon és Szolnokon, valamint a debreceni Kossuth téren is, ahol több százan közfelkiáltással megalakították a Nemzeti Forradalmi Bizottság 2006 debreceni tagozatát, s létrehozták nemzetőrség debreceni csoportját is. Emellett Orosházán és Békés megye több városában is demonstráltak. Kecskeméten mintegy kétszázan vettek részt a tüntetésen. Székesfehérváron Spányi Antal megyéspüspök szólt a Gyurcsány Ferenc és kormánya lemondását követelő mintegy ezerötszáz-kétezer tüntetőhöz. (forrás: MTI)